ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 06-05-2021 20:23   Güncelleme : 06-05-2021 20:23

Şanlıurfa Son 20 Yılda "Meydanlar" Kenti Oldu

Meydan Şanlıurfa tarihinde önemli bir yer tutuyor. AK Partili Belediyeler döneminde kente birçok yeni meydan kazandırıldı. Vatandaş rahat nefes alacak yeşil mekanlara kavuştu.

Şanlıurfa Son 20 Yılda

İBRAHİM UYĞUR'UN HABERİ

2000'li yıllarda Şanlıurfa'da vatandaşların gezebilecekleri yegane dinlenme yerleri Balıklıgöl Platosu ve Kasaptaşı Parkı idi.

2004 yılında AK Partili Belediyelerin göreve gelmesiyle kentin çehresi gibi dinlenme alanları sayısı da değişti.

İlk önce Haşimiye Meydanı'ndaki Mevlevihane Çarşısı yıkılarak Mevlevihane Camii ortaya çıkarıldı. Çevresi geniş bir meydan olarak Şanlıurfa turizmine kazandırıldı.

Ardından eski valilik binası yıkılarak yerine Rabia Meydanı inşaedildi. Şehrin tam göbeğindeki yeni meydan milyonlarca Urfalı'ya nefes aldırdı.

Bir sonraki proje ise Haleplibahçe'de gerçekleşti. Harabe haldeki boş alana müze, arkeopark ve mozaik müzesi inşa edildi. Hemen yanına ise anfi tiyatro inşaedilerek Ramazan akşamları etkinlikleri düzenlendi.

Bir sonraki durak ise yeni vilayet bitişiğindeki Cumhuriyet meydanı oldu. Binlerce metrekarelik alan kentin hizmetine sunuldu. Alt katı otopark yapılan projede hem Urfalılar hem de trafik rahat bir nefes aldı.

Başlıca projelerin yanı sıra Şanlıurfa'da son 19  yılda mahalle aralarında da çok sayıda irili ufaklı alan projesi gerçekleştirildi. 

Son olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün talimatlarıyla Köprübaşı Mahallesi'nde yıkılan büyükşehir belediye binası yerine modern bir meydan yapılarak hizmete sunulacak.

Fransızlara karşı Topçu Meydanı'ndaki kışlada savaş toplarıyla ateş açan Şanlıurfa'nın "Meydan"laşma süreci devam ediyor.