ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 08-05-2021 17:46   Güncelleme : 08-05-2021 17:50

Tam Kapanma Bayramı Bekleyen Urfa Esnafını Vurdu

Şanlıurfa’da tam kapanma sürecinde iş yapamayan esnaf maddi sıkıntı içerisine girdi. Umudunu bayram öncesi alışverişe bağlayan esnaf kapanma sürecinde iflasın eşiğine geldi.

Tam Kapanma Bayramı Bekleyen Urfa Esnafını Vurdu

ŞANLIURFA- Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da 17 günlük tam kapanma süreci devam ediyor. Kapanma kuralları kapsamında birçok  sektör kepenk kapattı. Giyim ve ayakkabı sektörü bu durumdan en çok olumsuz etkilenenler arasında. Manav, kasap, market, bakkal gibi alanlar nefes alma fırsatı bulurken giyim ve ayakkabı esnafı ayakta kalma mücadelesi veriyor. Şanlıurfa’da önceki bayramlarda Yıldız Meydanı, Haşimiye, Bahçelievler, Haleplibahçe, Eyyübiye ana cadde, Açıksu caddesi hınca hınç dolarken bu bayram üstü caddeler boş kaldı. Umudunu bayram öncesi alışverişe bağlayan esnaf beklediğini bulamadı. Kapalı kepenkler esnafın belini büktü.

30 yıldır giyim sektöründe çalıştığını belirten Ahmet Yeşilot, “Bu pandemi gibi felaket görmedim. En  çok iş yapacağımız bayram üstü de bize zehir oldu. Ev kira, dükkan kira, 5 çocukla ne  yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu.

İflasın eşiğinde olduğunu belirten ayakkabı esnafı Ali Demir ise, “Borçlarım birikti. Ödeyemiyorum. En sonunda alacaklılar dükkanımdaki eşyaları alıp götürecek. Olacağı bu. İnşallah bu virüs biran önce biter” diye konuştu.

Pandemi dünya genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da insanları maddi açıdan olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

İBRAHİM UYĞUR