ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 08-05-2021 17:52   Güncelleme : 08-05-2021 18:16

Urfa’da Pandemide Satılamayan Sütler Market Raflarında Bozuluyor

Şanlıurfa’da pandemi nedeniyle vatandaşlar  temel gıdaya yönelince bazı market raflarında alıcı bulamayan paket sütler sıcağın da etkisiyle bozulmaya başladı.

Urfa’da Pandemide Satılamayan Sütler Market Raflarında Bozuluyor

SANLIURFA- Türkiye geneli 17 günlük kapanma sürüyor. Vatandaşlar eskisi gibi alışveriş yapmayıca bazı marketlerde sütler raflarda bozulmaya başladı. Saklama koşullarının yetersizliği ve sıcaklığın etkisiyle bozulan sütler tüketenlerin sağlığını tehdit ediyor.

Uzmanlar bozuk sütün insan sağlığına zararlı olduğunu belirtiyor. Son kullanma tarihi geçmiş, ekşiyen sütler zehirlenmelere yol açabilir.

Şanlıurfa’da ünlü bir market zincirinden bir koli küçük paket süt alan Mahmut Kara eve geldiğinde hayatının şoku yaşadı. Çocuklarına pipetli sütleri dağıtan Mahmut Kara birden evin içini saran kötü kokuyla sarsıldı. Sütün ekşidiği kokusunu alan vatandaş durumu arayarak market görevlileriyle paylaştı. Alışverişi fişini göstererek para iadesi alan Mahmut Kara, “Şayet farketmeseydim çocuklar normal bir şey sanıp içebilirlerdi. Zehirlenme olabilirdi. Son kullanma tarihi geçmemişti. Ancak çok berbat bir kokusu vardı. Bu sıcaklarda süt alırken çok dikkatli olmak gerekiyormuş. Bunu anladım” diye konuştu.

Uzmanlar bozulan sütleri atmak yerine kalsiyum ihtiyacı olan çiçeklere verilerek değerlendirilebileceğini de ifade ediyor.  

Şanlıurfa’da özellikle yaz aylarında sıcağın etkisiyle bozulan süt şikayetleri gündeme gelmeye devam ediyor.

 

NABİ MOR