KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-05-2021 15:52   Güncelleme : 09-05-2021 16:03

Urfa'da Fırıncıların Ramazan'da Tepsi Pişirme Mesaisi Sürüyor

Şanlıurfalıların vazgeçilmezi fırında tepsi pişirme geleneği devam ediyor. Ekmek fırınlarında iftar saatlerinde tepsi yoğunluğu yaşanıyor.

Urfa'da Fırıncıların Ramazan'da Tepsi Pişirme Mesaisi Sürüyor

Şanlıurfa'da hemen her evde iftar saatine yakın birer tepsi fırına gönderiliyor.

Domatesli, patlıcanlı, biberli ve bol etli yemekler taş fırın ateşinde çıtır çıtır pişiyor. Urfalılar fırında pişen yemekleri evde elektrikli ocaklarda pişen yemeklere değişmiyor. Onlara göre fırın ateşinde pişen yemeğin tadı bir başka oluyor. Tepsi kebapları, güllaçlar, tavuk soteler, şişte patlıcan biberler, lahmacun ve çeşit çeşit pideler fırınlarda pişiriliyor. Şehrin neredeyse tamamında pişirme ücreti de alınmıyor. Fırıncılar durumdan sitem etse de  vatandaş memnun.

15 yıldır fırın ustalığı yaptığını belirten Ahmet Çelik, "akşamları tepsi pişirmek ten ekmek pişirmeye fırsat bulamıyoruz. Tabii ki pişirme ücreti alınmasını tercih ederiz. Ancak çoğu aile bu duruma yanaşmıyor. Tepsi pişirmeyince de ekmek satılmıyor. Dolayısıyla bu durumu biz de vatandaşta kabullenmiş durumda. Ramazan aylarında özellikle iftar saatlerine yakın oldukça büyük çapta yoğunluk yaşıyoruz. Vatandaş birbirinden değişik yemekler getirip pişiriyor yanında da 3-5 ekmek alıp iftarını yapıyor." dedi.

Fırıncıların tepsi pişirme serüveni yılın 365 günü devam ediyor.