SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-05-2021 13:04   Güncelleme : 10-05-2021 13:35

Şifa Deposu Sığır Otu Urfa Bozkırlarında

Şanlıurfa bozkırları şifa deposu sığır otu bitkisine ev sahipliği yapıyor. Şifaları ise saymakla bitmiyor.

Şifa Deposu Sığır Otu Urfa Bozkırlarında

Sığır Kuyruğu Otunun Faydaları şunlardır.

Güneşli bölgelerde yetişen ve özellikle Avrasya’da sıklıkla rastlanmakta olan sığır kuyruğu otu bir çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde solunum yollarına bağlı hastalıklar, iltihaplanmalar, karaciğer hastalıkları ve dalak hastalıklarında oldukça etkilidir. Eski zamanlarda besinlerin saklanması ve gaz lambalarının ateşlenmesini kolaylaştırmada da kullanıldığı bilinmektedir. Sığır kuyruğunun içerisinde barındırmakta olduğu aktif bileşenleri arasında şeker, uçucu yağlar, reçine, saponin, müsilaj ve flavonitler açısında oldukça zengindir. Kötü kokulu ve yapışkan dokusu ile sığır kuyruğu hastalıklara şifa etkisi yaratmaktadır.

 

 

 

Solunum Yollarına İyi Gelir

 

Sığır kuyruğu otunun solunum yolları enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili sonuçlar gösterdiği bilinmektedir. Solunum yollarına bağlı olarak nefes darlığı, astım ve öksürük gibi hastalıkları kısa sürede iyileştirici özelliğe sahip olan sığır kuyruğu otu kronik öksürük nöbetlerinin de önüne geçmektedir. Düzenli kullanımlarda rahat nefes almanıza yardımcı olmaktadır.

 

Karaciğer Dostu

 

İçerisine yer alan engin mineraller ve uçucu yağlar sayesinde sığır kuyruğu otu karaciğer hastalıklarının önüne geçmektedir. Karaciğer enzimlerini düzenleme özelliğine sahip olan sığır otu karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri riskini de azaltmaktadır. Bu yönü ile sığır kuyruğu otu tam bir karaciğer dostudur.

 

Balgam Söktürücü

 

Doğal balgam söktürücü özelliğe sahip olan sığır kuyruğu otu boğaz enfeksiyonlarına karşı bire birdir. Özellikle boğazda meydana gelen iltihaplanmalara bağlı balgam oluşumlarını kurutucu özelliğe sahip olan sığır kuyruğu otu mikrop ve bakteri oluşumunu da yok etmektedir. Düzenli kullanımlarda balgam söktürücü özelliği oldukça baskındır.

 

 

 

İdrar Sökücü

 

Sığır otu içerisinde yer alan mineraller sayesinde vücut içerisinde oluşan iltihaplanmalara karışı kurutucu özelliğe sahiptir. Özellikle idrar yollarına bağlı enfeksiyon riskini azaltmakta olan sığır kuyruğu otu düzenli kullanımlarda vücutta bulunan bakteri ve mikropların idrar yoluyla uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile sığır kuyruğu otu doğal bir idrar söktürücüdür.

 

Deri ve Zührevi Hastalıklara İyi Gelir

 

Özellikle sivilce, akne ve iltihaplanmış yaralara karşı etkili sonuçlar göstermekte olan sığır kuyruğu otu iyileştirici özelliğe sahiptir. Çıban ve deride meydana gelen şişliklere karşı kısa sürede onarıcı özelliğe sahip olan mucizevi ot deri sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

 

Soğuk Algınlığa İyi Gelir

 

Sığır otu mevsimsel rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı oldukça iyileştirici etkiye sahiptir. Çay olarak tüketilmesi durumunda kış aylarında rastlanan hastalıkların kısa sürede vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Terleme ve idrar sökücü özelliğinin yanı sıra balgam sökücü özelliği ile bakteri ve mikropları bedenden uzaklaştırmaktadır.

 

 

 

Sığır Kuyruğunun Diğer Faydaları

 

Sığır kuyruğu otunun içerisinde barındırmakta olduğu şeker, uçucu yağlar, reçine, saponin, müsilaj ve flavonitler sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Hastalıkların oluşumuna karşı engelleyici özelliğe ve iyileştirici özelliğe sahip olan sığır kuyruğu otunun diğer faydaları arasında yer alan;

 

Kulak enfeksiyonlarını iyileştirir.

Terlemeyi hızlandırır.

Göğsü yumuşatma özelliğine sahiptir.

Bronşite birebirdir.

Damar sertliğini önler.

Romatizmaya iyi gelir.

Nasır oluşumlarını kısa sürede yok eder.

Ses kısıklığını iyileştirir.

Sinir hastalıklarına karşı rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Karın ağrısına iyi gelir.

Vücudu güçlendirir.

Bağışıklık sistemini korur.

Yaprakları yaraların iyileşmesinde etkilidir.

 

 

Sığır Kuyruğunun Zararları

 

Her derde deva bir çok hastalığa şifa niteliği taşımakta olan sığır kuyruğu otunun insan vücuduna faydaları kadar zararları da olmaktadır. Sığır kuyruğu otunun içerisinde bulunan bileşenler nedeniyle bazı durumlarda kullanılmaması ön görülmektedir. Sığır kuyruğu otunun başlıca yan etkileri ve zararları arasında;

 

Alerjik tedavi görmekte olan hastaların doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Emzirme ve gebelik döneminde ki kadınların doktor kontörlünde tüketmeleri gerekmektedir.

Kanser tedavisi görmekte olan hastaların doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Küçük çocukların kullanımına uygun değildir.

Mide hastalıkları yaşamakta olan bireylerin doktor kontörlünde tüketmeleri gerekmektedir. Yenikapıhaber.com