EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

KARACADAĞ KALKINMA AJANSI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu ve Kalkınma Kurulu toplantılarına katıldı.

KARACADAĞ KALKINMA AJANSI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nda Yönetim Kurulu toplantısına Vali Celalettin Güvenç, Ajans Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ile ajans uzmanları katıldı.

 

Toplantıda GAP Eylem Planı revizyonu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar değerlendirilirken, 2012 yılı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı kapsamında yapılan proje başvuruları incelendi.

 

Uygulaması devam eden mali destek programı hakkında ajans uzmanları tarafından yönetim kuruluna bilgi verildi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, 2010 yılında 55 kobi projesine destek verildiğini ve bu projelerin uygulamasının 2011 yılı sonu itibariyle başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi.

 

Vali Güvenç, 2011 yılında 62 kobi’nin projesine hibe desteği vermek için sözleşme imzalandığını, şimdiye kadar 3 işletmenin proje uygulamasını tamamladığını ve 59 işletmenin de proje uygulamalarının devam ettiğini ifade etti.

 

Bölgenin ekonomik gelişmesi açısından kobilerin geliştirilmesinin ve ölçeklerinin büyütülmesinin önemine değinen Vali Güvenç, “Bu nedenle sanayi ve turizm sektöründeki kobilere iki yılda sağladığımız destek yaklaşık 23,5 milyon TL. İşletmelerimiz de yaklaşık 25,5 milyon TL eş finansman katkısı sağlıyor.

 

Dolayısıyla iki yılda ajansın özel sektöre verdiği destekler Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yaklaşık 49 milyon TL’lik bir özel sektör yatırımının gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur. Ajans olarak verilen hibe desteklerinin uygulaması yakından izlenip değerlendirilmektedir” dedi.

 

Geçtiğimiz ay açıklanan yeni teşvik paketinde 6. Bölgede yer alan Şanlıurfa ve Diyarbakır’a yatırımcıların yer arayışı için ajans destek ofisine başvuruda bulunduğunu anlatan Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Güvenç, “Yatırımların bölgeye çekilmesi için hizmet veren destek ofislerimizden bin kişi bilgi aldı.

 

Yeni teşvik sistemi ile ilgili olarak bilgi almak, uygun yatırım yeri bulmak ve danışmanlık desteği almak üzere Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisine 74, Diyarbakır Yatırım Destek Ofisine ise 78 başvuru yapıldı. Sektörel olarak baktığımızda başvuruların tekstil-konfeksiyon, eğitim, tarım ve hayvancılık, gıda, plastik-kimya, inşaat ve yapı malzemeleri, mobilya ile yenilenebilir enerji sektörlerinde yoğunlaştığı görülmektedir” şeklinde konuştu.

 

Yönetim kurulu toplantısının ardından Vali Celalettin Güvenç, El Ruha Otel’de gerçekleştirilen Karacadağ Kalkınma Kurulu Toplantısına geçti. Kalkınma Kurulu Toplantısı Ajans Genel Sekreteri İlhan Karakoyun’un açılış konuşmasıyla başladı.

 

Toplantıda Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, ajansın kurulduğu günden bugüne kadar 203 projeye, bunun dışında 55 kurum ve kuruluş ile STK’ya çeşitli konularda teknik destek verdiklerini söyleyerek “Ajansımızın bütçesinden bu mali ve teknik hizmetler için 42 milyon TL kaynak aktardık.

 

Diyarbakırlı ve Urfalı proje sahiplerine yüzde 50 finansman katkısı sağlamışız. Teorik olarak 80 milyon TL’lik bir yatırımı ajans eliyle bölgede gerçekleştirmiş görünüyoruz” şeklinde konuştu

-HABER MERKEZİ-