ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 13-05-2021 17:14   Güncelleme : 13-05-2021 17:59

Almyanya’da Filistin’e Destek Protestosu Düzenlendi

Almanya’nın büyük şehirlerinden Bremen kent meydanında toplanan çeşitli dernek üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, İsrail'in Filistinli Müslümanlara saldırılarını protesto etti.

Almyanya’da Filistin’e Destek Protestosu Düzenlendi

URFADABUGUN- Bremen şehir meydanı bölgesinde Filistin'de sivillere saldırılar düzenleyen İsrail güçlerine karşı protesto gösterisi düzenlendi. Birçok dernek üyesi, öğrenci ve vatandaş, düzenlenen protestoya ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile katıldı. Protestocular gösteri sırasında, “İsrail Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, "İsrail güçten anlar", "Kudüs İslam'dır" ve "Filistinli kardeşlerimizin yanındayız" yazılı pankartlar açarken, İsrail karşıtı sloganlar atarak tekbir getirdi.

Grup adına basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı, ''Kudüs, tüm Müslümanların ortak sorunudur. Her Ramazan ayının son cuma günü Kudüs Günü olarak programlar tertip edilmektedir. Siyonist terör örgütü İsrail, Müslüman toplumun Kudüs meselesindeki hassasiyetini tekrardan tazelediği bugünde kutsalımız olan Mescid-i Aksa'ya haince ve teröristçe saldırılar düzenlemekten çekinmemektedir. Bugün ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa, peygamberler şehri Kudüs ve bereketli Filistin toprakları işgal atındadır. 1916 Mayıs'ında imzalanan Syces-Picot Antlaşması, Kasım 1917'de yayınlanan Balfour Deklarasyonu, Şubat 1945'de gerçekleşen Yalta Konferansı işgalcilerin kim olduğunun göstergesidir. İşgalciler bu topraklara nasıl geldilerse öyle de gideceklerdir. Mescid-i Aksa, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Efendimiz (sas), 'Mescid-i Aksa'ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamaz iseniz, kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin' buyurmuşlardır. Zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin, tebliğin ve mücahedenin merkezi olmuş bir beldeye sahip çıkmak, oranın bir İslam şehri olması için her türlü desteği o topraklara vermektir. Kudüs coğrafyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Çünkü Kudüs demek, Mekke demektir, Medine demektir. Kudüs demek Şam, Bağdat, Kahire demektir. Kudüs demek Meşhed, Kum, Tahran demektir. Kudüs demek Diyarbakır, Ankara, İstanbul demektir. Kudüs demek Lefkoşa, Larnaka, Erenköy demektir. Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki Kudüs'e sahip çıkmak, Bağdat'a, Şam'a, Tahran'a, Beyrut'a, Kahire'ye ve Mekke'ye sahip çıkmaktır. Biz biliyoruz ki Kudüs'e sahip çıkmak Müslüman ya da değil tüm mazlumların dertleriyle dertlenmektir. Kudüs'e yürümek Müslümanların yeryüzünün firavunlarının, Nemrutlarının, Ebu Leheblerinin zulümlerinden kurtuluşunun en önemli sembolüdür. Terör örgütü İsrail, çok yakında nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceğini görecektir" dedi.

Katılımcılardan Hasan Uygur, “Filistin elbet bir gün eski bağımsız günlerine kavuşacaktır. Ancak biz bunun barışçıl yollarla olmasını istiyoruz. Zalimlerin zulüm yapmaktan vazgeçmelerini istiyoruz” dedi.

İsrail’in yaptıklarının kabuledilemez olduğunu söyleyen katılımcılardan Hasan Dörtkardeş ise, “ Zafer kesinlikle zulme uğrayan masum Filistin halkının olacaktır. Tarih boyunca kim zulüm yapmışsa asla başarı kazanmamıştır” diye konuştu.
Aralarında çok sayıda Türk ve yüzlerce Müslüman göçmenin bulunduğu protesto açıklamasına Alman vatandaşları da eşlik etti. Gösteride Filistin bayraklarıyla birlikte Türk bayraklarının sayısı da dikkat çekti.

 

Haber: Talha Yener- Özel Haber