GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2021 14:45   Güncelleme : 14-05-2021 14:45

Türkiye Ayakta: "İsrail Öldürüyor, Biz Kınıyoruz"

Türkiye'nin dört bir yanında Cuma namazı sonrası İsrail'in katliamlarında hayatlarını kaybeden masum Filistin vatandaşları için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Türkiye Ayakta:

 Elazığ’da İsrail'in Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'teki saldırıları sonrası şehit düşen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı, dualar edildi.


Cuma namazı sonrası İmam-ı Azam Camii avlusunda toplanan vatandaşlar Filistin’de şehit olan Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı. AGD öncülüğünde düzenlenen program kapsamında namazdan sonra vatandaşlar, Türk ve Filistin bayraklarıyla Mescid-i Aksa’ya destek verirken, ‘Kahrolsun İsrail’, ‘Katil İsrail’ ve ‘Kanımız oluk oluk aksa, onurumuzdur Mescid-i Aksa’ sloganları ile İsrail’i protesto etti. Program, şehitler için edilen duanın edilmesiyle son buldu.
Namazdan sonra açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Recep Koca, “Cenab-ı Allah, Filistinli kardeşlerimizin şehadetlerini kabul etsin. Allah, özgür Mescid-İ Aksa ve Filistin için direniş gösteren kardeşlerimize güç ve kuvvet versin. Allah, burada toplanan şehit kardeşlerimizin gıyabi cenaze namazında ellerini semaya açan dualarıyla kardeşlerimizin yanında olduğunu gösteren şu inanmış topluluğa özgür Mescid-i Aksa’da omuz omuza namaz kılmayı nasip etsin. Allah, yaptığımız dualar tüm mazlum coğrafyaların kurtuluşuna vesile olsun” dedi.

Erzincan’da İsrail'in Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırıları protesto edildi. Terzibaba Camii’nde toplanan yüzlerce vatandaş ve bazı sivil toplum kuruluşları gıyabi cenaze namazının ardından açıklamada bulunarak İsrail’i kınadı.


Erzincan’da, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü vatandaşlar Terzibaba Camii’nde bir araya gelerek İsrail'in saldırıları sonucu şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı gıyabi cenaze töreni STK temsilcilerinin açıklamalarının ardından son buldu.
Cenaze törenine katılan ve Doğu Kudüs’te yapılan terör saldırılarını kınayan STK sözcüleri “Milyonlarca Kudüs gönüllüsü olarak yola çıkmaya, Aksa için kanımızı akıtmaya ve canımızı vermeye hazırız. Son Siyonist ölünceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Mücadelemiz, başta Kudüs olmak üzere tüm İslam beldeleri ve mazlum coğrafyalar kutlu bir zaferle Siyonizm’den kurtulana dek devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.
Gıyabi cenaze namazına katılan vatandaşlardan Embiya Yavuz ise, “Müslümanların bir araya gelmesi lazım. Bu mübarek günlerde, Ramazan’da çok üzüldük. Duygularımız kabardığı için pek konuşamıyoruz. Cenab-ı Allah tüm Müslümanlara birlik beraberlik nasip etsin. Kafir topluluklarına karşı da Müslümanlara yardım etsin.” dedi.

 

Amasya’nın Merzifon ilçesinde İsrail saldırıları sonucu Kudüs'te hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


Merzifon Kara Mustafa Paşa Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrası, İsrail'in Kudüs'te gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı eda edildi. Cuma namazı sonrası Kara Mustafa Paşa Camisi'nde düzenlenen gıyabi cenaze namazına AK Parti Amasya Milletvekili, sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık 100 kişi katıldı. Kılınan cenaze namazında hayatlarını kaybeden Filistinli vatandaşlar için dua edildi.
İsrail’in saldırılarını lanetleyen Ali Taha Demir, “İsrail saldırıları sonucu şehadete eren din kardeşlerimizin şehadetlerini Allah’ım kabul eylesin. Onları bu zulme uğratan İsrail’i Cenab-ı Allah kahrı perişan etsin. Yüce Rabb’imiz bu mübarek Ramazan Bayramı'nın yüzü suyu hürmetine İslam ümmetine birlik, dirlik ve günüdür"

 

 Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, İsrail'in saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


Mescid-i Aksa'da İsrail polisinin Filistinlilere yönelik sert saldırıları sonrası başlayan olaylar, Gazze'ye sıçradı. İsrail, bölgede birçok yerleşim alanını bombardımana tutarken, bu süreçte hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 119'a, yaralıların sayısı ise 830'a yükseldi. Saldırılarda hayatını kaybedenler için Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Elbistan’da da cuma namazı sonrasında gıyabi cenaze namazı kılındı.
Ulu Cami’de kılınan gıyabi cenaze namazına yaklaşık 100 kişi katıldı. Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrasında hayatlarını kaybeden Filistinliler için dua edildi.
 

 

Hatay'da İsrail'in Mescidi Aksa ve Doğu Kudüs'e saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


Antakya Ulu Cami'de, cuma namazı sonrasında cami avlusunda toplanan vatandaşlar, hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Hatay Eğitime Destek Platformu üyeleri ve vatandaşlar namazın ardından camiden ayrıldı.