ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 15-05-2021 16:25   Güncelleme : 15-05-2021 17:06

Germuş Kilisesi Kaçak Kazıların Hedefi Oldu

Şanlıurfa'da Germuş köyünde bulunan tarihi kilise definecilerin hedefi haline geldi. Kilise içerisinde çok sayıda derin çukurların kazıldığı görüntülere yansıdı.

Germuş Kilisesi Kaçak Kazıların Hedefi Oldu

ŞANLIURFA- Kent merkezinin 10 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Germuş Dağı'nın eteğindeki Dağeteği Mahallesi'nde bulunan tarihi kilise definecilerin kaçak kazılarına uğruyor. Kilise içerisinde 3 adet derin çukur ile çok sayıda irili ufaklı tahribat yapıldığı görülüyor. Zamana direnen yapının çökmesi an meselesi.

Kitabesi olmadığı için yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen ancak 19. yüzyılın başlarında yaptırıldığı tahmin edilen kilisenin girişinde yapı boyunca yükselen üç sivri kemerli cephe bulunuyor.

Bölgede halen Ermeni vatandaşlar yaşıyor. Bir zamanların serin su akan ve toplanma alanı olan bölgede çok sayıda gizli tünel de bulunuyor.

Son haftalarda köy sakinlerinin verdiği bilgiye göre defineciler kiliseyi hedefe aldı. Beyaz Toros marka araçla gelerek kazı yapıldığı iddia edildi. Kilise içerisinin köstebek yuvasına döndüğü görüntülendi.

Tarihi kilise restore edilerek dini turizme kazandırılmayı bekliyor.

URFADABUGUN-İBRAHİM UYĞUR