ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 17-05-2021 19:36   Güncelleme : 17-05-2021 19:36

Elon Musk Urfalılar'ı Perişan Etti

Dünyaca ünlü kripto para vurguncusu Elon Musk aralarında binlerce Urfalı'nın da bulunduğu kripto para yatırımcılarını iflasa sürükledi.

Elon Musk Urfalılar'ı Perişan Etti

İBRAHİM UYĞUR'UN HABERİ

 

URFADABUGUN.COM- Şanlıurfa'da onbinlerce kripto para yatırımcısı var. Sanal para; iş adamından, memuruna, öğrencisinden, terzi kalfasına kadar geniş bir yelpazede kullanıcı portföyüne sahip.

YÜKSELİŞ KISA SÜRDÜ

Ocak 2021'de dijital paralarda başlayan yükseliş Urfalılar'ı cezbetti. Ancak kazanç mutluluğu 3 ay sürdü. Nisan ayı ile birlikte sert düşüşler başladı. Bir parmak balla ağzı tatlanan Urfalılar kaşıkla aldıkları kazancı kepçeyle geri vermeye başladı. 

BİTCOİN'DE SERT DÜŞÜŞ

Bunda Twitter'dan Bitcoin'i eleştiren milyarder iş insanı Elon Musk'ın büyük payı var.  Tesla Genel Kurul Başkanı Elon Musk, "Paranız pul olabilir" diye twit atınca, 52 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin kendisini 42 bin dolarda buldu. Bu düşüşten  Dogecoin, Ripple, Etherium, Tron, Bittorrent, Holo gibi alt coinler de nasibini aldı. Kripto para fiyatları 6 ay öncesi düşük seviyelere  geri çekildi.

DÜŞÜŞLERİ TETİKLEDİ

Elon Musk kısa süre önce de, " "Bitcoin yatırımcıları önümüzdeki çeyrekte Tesla'nın elinde tuttuğu Bitcoin'leri sattığını fark ettikleri zaman kendilerini tokatlayacaklar. Elon Musk’a yönelik nefret göz önüne alındığında, onu suçlamazdım..." paylaşımına yanıt olarak "Kesinlikle" diye yanıt verdi. Bu da düşüşü daha da tetikledi.

 

DOGECOİN, RİPPLE, ETHERIUM VS. HEPSİNİN FİYATINI DÜŞÜRDÜ

Kripto para dünyasını batıran bir diğer söylenti ise Elon Musk'ın yöneticisi olduğu teknoloji şirketi Tesla'nın elinde 1 bulundurduğu buçuk milyar dolarlık  Bitcoini sattığıydı. Ancak bu söylenti daha sonra yalanlandı.Tesla yeni miktar bitcoin almayacağını ancak ellerinde mevcut bitcoinleri de henüz satmadıklarını bildirdi. Dogecoin'i de iki hafta önce vurgun twitleriyle 6 lira seviyesine çıkaran Elon Musk desteğini zayıflatınca Dogecoin şu sıralarda 4 lira 20 kuruş seviyelerine kadar geriledi. Elon Musk bol sıfırlı Shiba İnu'yu da 0.00002 seviyelerinden 0.00032 seviyelerinde kadar, yaklaşık 16 kat arttırdıktan sonra yarı yarıya düşürmeyi başardı. Shiba inu şu sıralarda 0.00016 cent'ten işlem görüyor.

URFALILAR ELON'DAN DERTLİ

Urfalılar'a, "Urfa Fransızlar'dan bu kadar çekmemişti" dedirten Elon Musk yasal bir düzenleme olmadığı için kripto para dünyasında vurgun twitleri atmaya devam ediyor. Elon Musk'ın uzay mekiği denemelerinde başarısız sonuçların maliyetini kripto para spekülasyonlarıyla telafi ettiği iddia ediliyor.

KRİPTO PARA İFLASLARI İNTİHARLARI TETİKLİYOR

Öte yandan, ülke genelinde son aylarda artan intihar vakaları da kripto para iflaslarına bağlanıyor. Kredi çeken veya çevresinden yüklü miktarda borç alan insanlar iflas edince çareyi hayatlarına son vermekte buluyor. Son olarak Şanlıurfa'da 27 yaşındaki bir genç Ahmet Yesevi Mahallesi'nde kripto para iflası nedeniyle aracında kafasına tek el ateş ederek intihar ettiği haberlere yansımıştı.

VATANDAŞ ULUSLARARASI DÜZENLEME İSTİYOR

Vatandaşlar, kripto para piyasasına küresel ölçekte düzenleme getirilmesini istiyor.