SİYASET
Giriş Tarihi : 21-05-2021 22:06   Güncelleme : 21-05-2021 22:12

Urfalı Vekil Yetersiz Uçuş Sayılarını Bakanlığa Sordu

Şanlıurfa milletvekili Sürücü, İzmir ve Antalya gibi turizm illerinden Urfa'ya doğrudan uçuş olmamasını soru önergesine taşıdı.

Urfalı Vekil Yetersiz Uçuş Sayılarını Bakanlığa Sordu

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü uçuş sayılarına dikkat çekti. Turizm bölgelerinden GAP Havaalanına az sayıda uçağın indiğini ileri sürdü. "Antalya ve İzmir'den Urfa'ya neden doğrudan uçuş yok?' diye sordu.

Vekil Sürücü'nün soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU tarafından Anayasanın 98inci İçtüzüğün 96ıncı ve 99uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  

AYŞE SÜRÜCÜ

Şanlıurfa Milletvekili

2.5 milyon nüfusu olan Şanlıurfa kentinde bulunan GAP Havalimanında seferler oldukça kısıtlıdır. Özellikle de Antalya ve İzmir seferleri hiç bulunmamaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe gibi bir yapının bulunduğu kente Antalya ve İzmir gibi turizim kentlerinden doğrudan uçak seferi yapılmaması Şanlıurfanın ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Truzim, eğitim ve sosyo-ekonomik altyapının gelişimi açısından hava ulaşımının daha da geliştirilmesi sefer sayı ve çeşitlerinin arttırılması elzemdir.

 

Bu Bağlamda

GAP Havaalanından doğrudan seferleri toplamda kaç kente yapılmaktadır ?

Antalya ve İzmir için sefer konulacak mıdır ?

Bu nokta da Bakanlığınızın alacağı kararı kamuoyuna açıklayacak mısınız ?

Dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe gibi bir yapının bulunduğu kente Antalya ve İzmir gibi turizim kentlerinden doğrudan uçak seferi yapılmaması Şanlıurfanın ekonomisini doğrudan etkilediği düşünüyor musunuz ?