GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 20:46   Güncelleme : 22-05-2021 23:04

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar kültürel alanda 3,5 milyon dolar zarara yol açtı

Filistin Kültür Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda kültür sektörünün toplam kaybının 3,5 milyon dolar olduğunu açıkladı. - Anadolu Ajansı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar kültürel alanda 3,5 milyon dolar zarara yol açtı

Gazze

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu zararın kültür sektöründe faaliyet gösteren kurum, dernek ve merkezlerin kayıplarını içerdiği, veriler henüz ulaşmadığı için bireysel sanatçıların, sanat koleksiyonlarının ve mekanlarının kayıplarını kapsamadığı belirtildi.

AA Gazze'de İsrail saldırıları sonucu meydana gelen yıkımı havadan görüntülediİsrail'in Gazze ve Batı Şeria saldırılarında 33 medya kurumu hedef alındı, 170 gazeteci yaralandıİsrailli pilottan 'Gazze'den gelen roketleri durduramadığımız için çok katlı binaları vurduk' itirafıİsrail günlerce bombaladığı Gazze'de çocukların sevinçlerini ve hayallerini de enkaz altında bıraktıGazze Emniyeti: İsrail'in attığı, patlamamış yaklaşık 300 füze, tank ve top mermisi etkisiz hale getirildiİsrail polisi Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilere saldırdıİsrail'in yıktığı Gazze'deki 13 katlı binanın sahibi, Uluslararası Ceza Mahkemesine suç duyurusunda bulundu

Açıklamada, İsrail'in saldırıları sonucu 44 kurum, merkez ve kültür derneğinin kısmen veya tamamen zarar gördüğüne işaret edildi.

Öte yandan, Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İshak Sidr de Filistin'in Sesi Radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarının 70 bin internet kullanıcısını etkilediğini söyledi.

Sidr, iletişim ağları ve internet cihazlarının Gazze'ye girişi için Uluslararası Dörtlü ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşla temasa geçildiğini belirtti.

İsrail'in Gazze saldırıları

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta yerel saatle 02.00'de sona ermişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın 248 Filistinli hayatını kaybetmiş, 120 binden fazla kişi de evlerinden olmuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.