DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-05-2021 20:46   Güncelleme : 22-05-2021 23:02

İsrail'in yıktığı Gazze'deki 13 katlı binanın sahibi, Uluslararası Ceza Mahkemesine suç duyurusunda bulundu

Gazze'de İsrail savaş uçakları tarafından vurularak yıkılan, içinde çok sayıda basın kuruluşunun ofisinin de bulunduğu 13 katlı binanın sahibi Cevad Mehdi, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) İsrail hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. - Anadolu Ajansı.

İsrail'in yıktığı Gazze'deki 13 katlı binanın sahibi, Uluslararası Ceza Mahkemesine suç duyurusunda bulundu

Gazze

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Cevad Mehdi, İsrail'in sivillerin kullandığı binayı yıkmasından dolayı uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğini söyledi.

İsrail ordusu, AP ile Al-Jazeera'nın ofisinin de olduğu binayı yerle bir ettiİsrail'in Gazze ve Batı Şeria saldırılarında 33 medya kurumu hedef alındı, 170 gazeteci yaralandı

Bu amaçla dün UCM'ye resmi şikayette bulunduğunu aktaran Mehdi, yargılama prosedürlerini başlatması için Brüksel merkezli Uluslararası İnsan Hakları Örgütü AFD'ye vekalet verdiğini ifade etti.

AFD'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada da Mehdi adına UCM Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Binanın, yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereği sivil tesislerin hedef alınması yasak olan yerlerden olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası anlaşmaları ihlal etmenin ve sivil binayı yıkmanın, UCM tarafından soruşturma başlatılmasını gerektiren "tam teşekküllü savaş suçu" olduğuna işaret edildi.