SİYASET
Giriş Tarihi : 24-05-2021 20:51   Güncelleme : 24-05-2021 20:57

Urfalı Vekil, Başkan Yardımcısı Oktay'a Bireysel Silahsızlanmayı Sordu

Şanlıurfa milletvekili Sürücü, yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'a bireysel silahlanmayı sordu.

Urfalı Vekil, Başkan Yardımcısı Oktay'a Bireysel Silahsızlanmayı Sordu

 HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa'da silahın karıştığı olaylara dikkatleri çekerek bireysel silahsızlanma ile ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle aşağıdaki soru önergesini iletti.

 

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa'nın 98'nci ve İçtüzüğün 99'ncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

                                                                                     Ayşe SÜRÜCÜ

                                                                                    Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfada her yıl onlarca insan ağır silahlarla yaralanarak yaşamını yitirmektedir. Arazi anlaşmasızlıkları başta olmak üzere yaşanan her sorunda ağır silahları kullanmak akla gelen ilk durum olmaktadır. Ağır silahların bu kadar kolay ulaşılabilir olması bu tarz ölümlü kavgaların sayılarını arttırmakta olup, sadece bir olayla sınırlı kalmayıp bi kan davasına dönüşerek masum nesilleri de etkilemektedir. Bireysel silahlanmanın önü bölgemizde giderek açılmıştır. Koruculuk ve gönüllü koruculuk adı altında aileler silahlandırılmıştır, bu husus sosyal bir karmaşayı yaratmakta, ciddi tehdit unsuru haline gelmektedir. Şanlıurfa kentimizde, Koruculuğa ve gönüllü koruculuğa ihtiyaç duyulmamasına karşın kadınların dahi koruculaştırılması ve insanların ağır silahlarla donatılması izaha muhtaçtır. Bu noktada engelleyici ve denetleyici adımların atılması elzemdir. "