ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 26-05-2021 18:07

Irak'ta Haşdi Şabi'den Yeşil Bölge'ye baskın

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, İran'a yakın Haşdi Şabi'ye bağlı milis güçlerin hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge'ye baskın düzenlediği bildirildi. - Anadolu Ajansı.

Irak'ta Haşdi Şabi'den Yeşil Bölge'ye baskın

Bağdat

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Haşdi Şabi'ye bağlı güçler askeri araçlarla Yeşil Bölge'ye baskın düzenledi ve kapılardaki giriş-çıkışları kontrol etmeye başladı.

Şii milis gücün, hükümet güçlerinin bu sabah tutukladığı Haşdi Şabi Enbar Komutanı Kasım Muslih'in serbest bırakmasını istediği ifade edildi.

Haşdi Şabi'ye bağlı sosyal medya gruplarından da baskın anına dair görüntüler paylaşıldı.

Şii milis güçlerden Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays Hazali de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Muslih'in serbest bırakılarak Haşdi Şabi Emniyeti Gücü'ne teslim edilmesini istedi.

Irak hükümetinden konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bağdat'ta kriz yaratan Haşdi Şabi komutanı, "özel istihbarat komitesine" teslim edildi

Bağdat'ta AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Haşdi Şabi'nin Yeşil Bölge'ye baskını sonrası oluşan gerginlik nedeniyle içeride tutuklu bulunan Muslih, hükümet tarafından Haşdi Şabi Emniyet Gücü'nün de içinde bulunduğu özel askeri ve güvenlik istihbarat komitesine teslim edildi.

Irak hükümetine bağlı güç, bu sabah Haşdi Şabi Enbar Komutanını tutuklamıştı. Bunun üzerine de milis güce bağlı bir grup askeri araçlarla Yeşil Bölge'ye baskın düzenleyerek, komutanın serbest bırakılmasını istemişti.

 

 

 

 

 

 

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.