KADIN
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

POLİS İLE VEKİL ARASINDA ZERDÜŞTLÜK TARTIŞMASI (VİDEOLU)

Halkın Emek Partisi kurucularından, DEP Urfa İl Başkanlığı ve HADEP Genel Merkez yöneticiliğinde bulunan ve 1994 yılında evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen merhum Muhsin Melik’i, mezarı başında anmak isteyen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve merhum Melik’in yakınlarına polis ekiplerinden bomba olduğu iddiasıyla engel olundu. Sadece Milletvekili Binici mezarlığa alınırken, Binici, polis ile tartışma yaşadı. Binici gazetecilere, “Biz dini inancımız gereği mezarlığa geliyoruz” demesi üzerine, bir polis amiri “zerduşluğun dini inancına göre bir şey var mı” diyerek, Milletvekili Binici’ye hakarette bulundu.

POLİS İLE VEKİL ARASINDA ZERDÜŞTLÜK TARTIŞMASI (VİDEOLU)

2 Haziran 1994 yılında evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülen Halkın Emek Partisi kurucularından, DEP Urfa İl Başkanlığı ve HADEP Genel Merkez yöneticiliğinde bulunan merhum Muhsin Melik’i, ölümünün 18. yılında mezarı başında anılmak istendi.

 

Merhum Melik’in ailesi, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve BDP üyeleri, mezarlığa gelerek, Melik’i mezarı başında anmak istedi. Bunun üzerine, polis ekipleri, parti üyelerince mezarlığa bomba getirildiği iddiasında bulunarak, sadece Milletvekili Binici’nin mezarlığa girmesine izin verdi.

 

Duruma tepki gösteren Milletvekili Binici, polis amirine dönerek, hiçbir Müslüman’ın mezarlığa bomba getirecek cesaretinin olmadığını ileterek, herkesin mezarlığa bırakılmasını istedi. Polis ekipleri ise güvenlik açısından böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğini Milletvekili Binici’ye aktardı.

 

Duruma tepki gösteren Milletvekili Binici, gazetecilere dönerek, “Biz dini inancımız gereği mezarlığa geliyoruz. Hiçbir Müslüman mezarlığa bomba getirmez” demesi üzerine, bir polis amiri, “zerduştluğun dini inancına göre bir şey var mı” diyerek, Milletvekili Binici’ye hakarette bulundu.

 

Bunun üzerine, Milletvekili Binici polis amirine yönelerek, “Biz kimin şamanist, kimin zerduş olduğunu biliyoruz. Biz 200 yıl önce Müslüman’dık” dedi.

 

Daha sonra Milletvekili Binici tek başına Merhum Muhsin Melik’in kabrine giderek, mezarına çiçek bıraktı. Merhum Melik’in ruhuna dua okuyan Binici, gazetecilere yaptığa açıklamada, “Sözsüm onlara, iktidar partinin Müslümanları bugün bize, partimize şehit Muhsin Melik’in anılmasına bile tahammül edemediler.

 

Ama cesur yürekler, evinde, sokakta, her yerde sayın Muhsin Melik’i saygıyla anıyorlar. Ben şuan BDP Şanlıurfa il Başkan vekilim ile beraber buradayım.

 

Merhum Melik’in kardeşi bırakılmadı, amcasıoğlu bırakılmadı, eşi bırakılmadı, bumudur Kürt sorununa çözüm. Projeniz bumudur? İktidar Parti iki yüzlü bir politika yapıyor. Kürtlere asla yaşama hakkı tanımıyor.

 

Biz bu tutumu nefret ve şiddetle kanıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi. Milletvekili Binici yaptığı basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde mezarlıktan ayrıldı.

 

HABER: İBRAHİM UYGUR

 

HABERİN VİDEOSU