KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-05-2021 20:55   Güncelleme : 30-05-2021 20:55

Urfa'da Yeni Bir Kazı Heyecanı Yaşanıyor

Viranşehir ilçesinin Eskikale Mahallesi’ne bağlı Yukarı Darık Mezrasında binlerce yıllık tarihe sahip olan Göbeklitepe’ye benzerliği ile dikkat çeken Sefertepe, dünyanın ilgi odağında. Bölgede kazı heyecanı yaşanıyor.

Urfa'da Yeni Bir Kazı Heyecanı Yaşanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığın izni ile Şanlıurfa Müzesi Başkanlığı tarafından İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilecek olan Sefertepe arkeolojik kazı çalışmalarında ilk kazma vuruldu. Çalışmanın ilk gününde Kültür Varlıklıları ve Müzeler Genel Müdürü  Gökhan Yazgı, Genel Müdür Yardımcısı Yahya Çoşkun, İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, İl Kültür Turizm Müdürü Aydın Aslan, Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ ve Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ile birlikte Sefertepe’de başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarına tanıklık etti.

Sefertepe çalışmalarının uzun zamandır planladığını ifade eden Kültür Varlıklıları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı yılsonuna kadar yapılacak kazılar sonucunda Arkeolojik olarak yüksek bir potansiyele sahip bölgede önemli sonuçlara ulaşmayı beklediklerini söyledi.

İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, Sefertepe’nin Göbeklitepe’ye benzerliğine dikkat çekerek, yapılacak kazının insanlık tarihi adına yeni keşiflere vesile olabileceğini kaydetti. Daha önce Sefertepe inceleme gezileri gerçekleştirdiğini belirten  Dereci, Sefertepe’nin ziyaret edenleri büyüleyen bir atmosfere sahip olduğunu ifade ederek, kazı sonuçlarının heyecan verici olacağını sözlerine ekledi. Sefertepe’de başlatılan kazı çalışmalarına destek olan herkese teşekkür eden  Dereci, kazı sonucunun Viranşehir’e ve bölgeye olumlu etkileri olması temennisinde bulundu.

İstanbul üniversitesinden Doç. Dr Emre Güldoğan ise yaptığı konuşmada: “Şanlıurfa bölgesi için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz Viranşehir ilçesinde yer alan Sefertepe’deki arkeolojik kazı çalışmalarını başlamasının büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle Kültür Bakanlığımıza vermiş oldukları izin, müzemize bize güvendikleri için ve yerel yöneticilerimize de desteklerinden ötürü teşekkür etmeyi bir borç biliriz. Biz de bu yılla birlikte oldukça önemli sonuçlar beklediğimiz Sefertepe çalışmalarıyla bölgeye gerekli katkıyı yapma hedefiyle çalışmalarımıza başladık.” ifadelerini kullandı.