ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 01-06-2021 16:26   Güncelleme : 01-06-2021 16:56

Karahantepe, Göbeklitepe'den Daha mı Eski?

Şanlıurfa'da Karahantepe kazı heyecanı yaşanıyor. Elde edilen bulgular Karahantepe'nin Göbeklitepe'den daha eski olabileceği izlenimi veriyor.

Karahantepe, Göbeklitepe'den Daha mı Eski?

Şanlıurfa'nın Harran İlçesi sınırlarında yer alan Karahantepe'de  kazı çalışmaları devam ediyor. Yılda iki dönem halinde gerçekleştirilen kazılar dünya çapında ilgiyle takip ediliyor.

Şayet tahminler doğruysa Şanlıurfa turizmi yeniden şahlanabilir.

Yapılan kazılarda elde edilen T biçimindeki taşların ilkel oluşu soru işaretleri yaratıyor. İddiaya göre, insanlar Göbeklitepe'den daha önceki dönemlerde ilk olarak Karahantepe'de taş yontmaya başladı. Deneyim kazandıktan sonra Göbeklitepe'de daha profesyonel tapınağı inşa etti.

Karbon14 test sonuçları bilgileri doğrularsa Göbeklitepe ile yeniden yazılan tarih tekrar gözden geçirilebilir. Zira UNESCO Dünya Mirasi Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'deki dikili taşların benzerlerinin bulunduğu Karahantepe'deki kazı çalışmalarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un,"Muhtemelen de dünyada tekrar ses getiren yeni bir keşfimiz olacak diye düşünüyorum" ifadeleri, Şanlıurfa'da heyecan yarattı.

İlk olarak 1977 yılındaki yüzey çalışmalarında farkedilen Karahantepe'deki arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor. Foto: esrarengizdurum