DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-06-2021 15:11

Türk mühendislerden Marmara Denizi'nde artan müsilaj ile kirliliği azaltacak öneriler

Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği (TBMPD), Marmara Denizi'ndeki kirliliğin ortadan kaldırması için önerilerde bulundu. - Anadolu Ajansı.

Türk mühendislerden Marmara Denizi'nde artan müsilaj ile kirliliği azaltacak öneriler

Istanbul

Denizlerde gittikçe artan müsilaj (deniz salyası) başta olmak üzere birçok probleme çözüm bulmak için harekete geçen TBMPD çalışma başlattı.

TBMPD Başkanı Yılmaz Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'nin en büyük sorununun kirliliğe neden olan birçok etmenin bulunması olduğunu söyledi.

Yılmaz, kirliliğe çare için oluşturdukları platformda ortaya çıkan görüşleri yetkililere iletmek istediklerini belirtti.

Kirliliğin ortadan kaldırılması için öncelikle denizin potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Yılmaz, ''Müsilajı yiyen, dünyadaki denizlerde bulunan sağlıklı balıklar var. Bu balıklar, 25 aile ve 111 türden oluşuyor. Bu türleri özel havuzlarda veya üretim çiftliklerinde, özel bilgisayar teknolojileriyle çok miktarda üreterek, Marmara Denizimize temin ettiğimizde, zaman içerisinde oluşacak popülasyonla ve deniz analarını yiyen balıklarla Türkiye'nin en büyük sorunu olan dertten kurtulmuş olacağız." dedi.

Yılmaz, bu türlerin diğer balıkları yemediğini, su popülasyonunu bölmediğini kaydetti.

Bu balıkların yalnızca bakterileri ve müsilajları yediğini dile getiren Yılmaz, "Bunları, bir nevi temizlik balıkları olarak düşünmek lazım. Marmara Denizimizde bu balıklar türleri çok az, yok olma derecesinde. Bunları suni ve birinci amaç olarak üretmemiz lazım.'' diye konuştu.

Yılmaz, dünyada bulunan 76 bin yosun türünün de büyük oranda oksijen ürettiğini bildirdi.

Marmara Denizi'nde, çok önemli markaya sahip yosun türlerinin temin edilebileceğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

''Deniz çiftçiliği denen, devletin yapabileceği bir operasyonla nasıl karada çiftçilik yapılabiliyorsa, denizlerde yosun çiftçiliği yapılarak oksijen üretimi sağlanabilir. Aynı zamanda bu yosunlar sanayide de çok kullanılır. Proteini çok fazla bitkilerdir. Ayrıca, Türk mühendislerin geliştirdiği bir platform oluşturabiliriz. Bu platformların üzerine konulacak ozon jeneratörleri, 36 koldan suyu emip hem suyu filtreleyecek hem de oksijen verecek. Bu deniz ahtapotlarının üzerine rüzgar gülü ve güneş paneli ile 24 saat ücretsiz elektrikle çalışacak ve bulunduğu lokasyonda milyonlarca metreküp suyu temizleyecek ve denize bol miktarda oksijen sağlayacak. Bunlardan 76-80 tane, küçük gemiler şeklinde oluşturduğumuzda, 3-4 yıl içerisinde Marmara Denizi'ndeki suyu filtre etmiş olur aynı akvaryumdaki gibi... Aynı zamanda yüksek oranda oksijen vermiş olur."