ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 13-06-2021 20:12   Güncelleme : 13-06-2021 20:29

Urfa'da Pandemi Döneminde Askıda Ekmek Projesi Sürdürülüyor

Şanlıurfa'da bir dernek tarafından teşvik edilen ve fırın işletmecisi Derviş Şimşek tarafından 2 yıl önce başlatılan ‘Askıda Ekmek’ projesi kapsamında yoksul vatandaşlara her gün yüzlerce ekmek veriliyor. Pandemi döneminde onlarca aile askıda ekmek uygulamasından faydalanıyor.

Urfa'da Pandemi Döneminde Askıda Ekmek Projesi Sürdürülüyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların rencide olmaması için başlatılan ‘Askıda Ekmek' projesi geleneği Şanlıurfa'da devam ediyor.

Haliliye İlçesi'ne bağlı Osman Gazi Mahallesi 3085'inci sokakta bulunan ekmek fırınında her gün yüzlerce ekmek yoksul aileler ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere dağıtılıyor. Fırın sahibi Devriş Şimşek kendi bütçesinden bir kısmı da hayırsever vatandaşlar her ay fırın işletmesine yüzlerce ekmeğin parasını veriyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ekmek fırınına gelerek askıdan ekmek almak istediklerini belirterek ihtiyaçları kadar ekmek alıyorlar. Kentte yoksul vatandaşların incitilmeden ekmek ihtiyaçları karşılanırken, bu geleneği 2 yıldır sürdüren ekmek fırını çalışanları vatandaşların takdirini topluyor.

Ekmek fırını işletmecisi   Derviş Şimşek, projenin 2 yıl önce bir derneğin teşvikiyle başladığını söyledi. Fırına gelen vatandaşların kendilerine ekmek aldıktan sonra 3-5 ekmek parası askıya bıraktıklarını belirtti. Bu projeyi 2 yıldır ara verilmeden devam ettirdiklerini dile getiren Şimşek, “Bizim bazı müşterilerimiz sabit olarak aydan aya her biri 200-300 ekmek parasını bize veriyorlar. Biz de bu ekmekleri fırınımıza gelen maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza veriyoruz.Pandemi döneminde destek oluyoruz” dedi.

 

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise, "Her sabah ve akşam 4'er ekmek alıyorum. Hızır gibi yetişti bu proje. Allah yapandan ve aracı olandan razı olsun" diye konuştu.

Urfalı fırıncının askıda ekmek projesi devam ediyor.

 

HABER: NABİ MORÇİÇEK