SİYASET
Giriş Tarihi : 30-06-2021 11:13   Güncelleme : 30-06-2021 11:18

Urfa'daki Elektrik Kesintileri TBMM Gündemine Taşındı

Şanlıurfa milletvekili Ömer Öcalan ŞUTİM'deki elektrik kesintileri nedeniyle yaşanan mağduriyeti TBMM meclis gündemine taşıdı.

Urfa'daki Elektrik Kesintileri TBMM Gündemine Taşındı

HDP Şanlıurfa milletvekili Ömer Öcalan bir süredir Şanlıurfa Sebze ve Mevye Hali Ticaret Merkezi'nde (ŞUTİM) yalan elektrik kesintilerini gündemine aldı. Meclise soru önergesi sunan Vekil Öcalan şunları yöneltti:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasanın 98‘inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99‘uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

Ömer ÖCALAN

Şanlıurfa Milletvekili

 

 

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (DEDAŞ) keyfi ve hukuksuz uygulamaları sonucu bölgede elektrik kesintilerinin ve mağdurlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Son olarak Şanlıurfa Paşabağı Mahallesi’nde bulunan ŞUTİM Perakendeciler Sitesi’nde yaşatılan kesintiler nedeniyle esnaflar elektrikle çalışan kepenklerini kapatıp evlerine gidemez olmuşlar, elektrikle çalışan tartı, terazi vb aletlerin çalışamaması sebebiyle iş yapamaz hale gelmişlerdir. Yanı sıra, klima ve soğutucuların çalıştırılamaması ve soğutucularda durması gereken gıda ve içecek gibi ürünlerin bozulması da ŞUTİM Perakendeciler Sitesi esnaflarını büyük zararlara uğratmıştır. 

 

Bu bağlamda; 

 

1) DEDAŞ tarafından yaşatılan mağduriyetler, keyfi ve hukuksuz uygulamalar ile ilgili Bakanlığınızın herhangi bir girişimi ya da yaptırımı olacak mıdır? 

2) Şanlıurfa ŞUTİM Perakendeciler Sitesi esnafının mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır? 

3) Şanlıurfa halkının ve esnafının daha fazla zarara uğramaması ve mağduriyetlerin yaşanmaması için mevcut kesintilerin sonlanması adına herhangi bir girişiminiz olacak mıdır? 

4) DEDAŞ hakkında bugüne kadar bakanlığınıza iletilen şikayet başvuru sayısı nedir? Bu başvurulardan kaçı hakkında Bakanlığınız tarafından işlem yapılmıştır?