GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 18:34   Güncelleme : 03-07-2021 18:45

Şanlıurfa'daki Kurban Pazarlarında Sıkı Önlemler Eşliğinde Hareketlilik Sürüyor

Şanlıurfa'da kurban satış ve kesim alanlarında pandemi tedbirleri ile Kurban Bayramı hazırlıklarına devam ediliyor. Kesim ve satış alanları arası mesafe dikkate alınarak çalışmalar sürüyor.

Şanlıurfa'daki Kurban Pazarlarında Sıkı Önlemler Eşliğinde Hareketlilik Sürüyor

Milyarlarca Müslüman 19 Temmuz'da başlayıp 23 Temmuz'da bitecek kutsal Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Bu kapsam kurban satış noktalarında da pandemi şartları gözönüne alınarak hazırlıklar sürüyor.

Çadırlar arası mesafe 2 metre, kurban satış ve kesim alanına giriş ise kontrollü olacak. Maskesiz girişe izin verilmeyecek. Alanda 8 metrekareye bir alıcı ve bir satıcı düşecek. Kurban Bayramında kurban kesim için vatandaşlar 4 kişiden fazla gelemeyecek.

Kurban satış ve kesim alanda hazırlıklara başladı. Belediye,  vatandaşların kurban kesimi aşamasında herhangi bir sorun yaşamaması ve vatandaşların da hayvan satıcılarının da huzurlu bir bayram geçirmesi için tüm önlemleri alacak. Alanda temizlik ve ilaçlama çalışmaları düzenli olarak yapılacak. Kurban Bayramı boyunca yaşanması olası kazalara karşı alanda ambulans ve sağlık görevlilerini de hazır bulunduracak.

MESAFELER ZORUNLU

Pandemi tedbirleriyle bayrama hazırlanan ekipler, çadırlar arası 2 metre mesafeyi koruyarak çadır kuracak. Çadırlara dezenfektan, kolonya ve maske bulundurma zorunluluğu getirildi. Alıcı ile satıcı arasında pazarlık için tokalaşma yapılamayacak. Kurban kesim alanına gelecek aile 4 kişiyle sınırlandırıldı. Caraskalda kesimler, 25 kasap tarafından randevu ile yapılacak. Yerde kesim yapılacak her bir kurban için 16 metrekarelik alan çizilerek, iki kesim alanı arasına 2 metre mesafe verilecek. Vatandaşlar alana girişi tek kapıdan, maske kontrolü yapılarak ve dezenfektan kullandırılarak alınacak.

DÜZENLİ TEMİZLİK VE İLAÇLAMA

Kurbanlıkların alana alınmasından itibaren başlayan ilaçlama da Kurban Bayramı sonrasına kadar her gün devam edecek. ekipler bu yıl da 36 kişilik yakalama timi kurdu. Veteriner İşleri Müdürlüğünce sağlanan yakalama timi, bayram öncesi ve bayram boyunca görev yapacak, ilin farklı yerlerinden gelen talepleri karşılayacak.

VATANDAŞLARA KOLAYLIK

Alanda temiz su sağlayacak belediye, kurban satış ve kesim alanında her yıl olduğu gibi kesim poşeti de hazırladı. Kurban satın alma ve kesim hakkında bilgilendirme broşürlerinin dağıtılacağı alanda ekipler Kurban Bayramı boyunca ibadetlerini yerine getirmeye gelecek vatandaşlara çay ikramında bulunacak. Kurban kesimi sonrası vatandaşlara kurban eti için de poşet dağıtılacak.

Vatandaşlar Kurban Bayramı boyunca, talep ve şikayetleri için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Çözüm Merkezi’ni 153 numaralı telefondan arayabilecek. 

Öte yandan. kurbanlık küçük ve büyükbaş fiyatalarının geçen yıla oranla yüzde 20 arttığı kaydediliyor.