GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 13:47   Güncelleme : 09-07-2021 13:47

Nihat Çiftçi'den Şok Açıklama: Tarım Alanlarına Konut Yapılmasın

Başkan olduğu dönemde Karaköprü İlçesinde sık sık tarım alanlarını imara açtığı iddiasıyla eleştirilen Nihat Çiftçi Şanlıurfa'da kentsel dönüşümde tarım alanlarına konut yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Nihat Çiftçi'den Şok Açıklama: Tarım Alanlarına Konut Yapılmasın

Sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabı üzerinden" Kentsel Gelişim ve Dönüşüm" başlığıyla bir yazı kaleme alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nihat Çiftçi kangrenleşen gecekondu sorununa dikkat çekti. Çiftçi kentsel dönüşüm yapılırken tarım alanlarına konut yapılmaması gerektiği vurgusu yaptı.

Çiftç'nin açıklaması şöyle;

        " Türkiye’de şehirler planlanırken şehrin büyümesi neticesinde oluşacak nüfusun ihtiyacı ön görülmemiştir. Şimdi şehirler büyüyor, insanların standartları yükseliyor, ekonomik gücü yükselen insanlar dar ve küçük konutlarda oturmak istemiyor. Şanlıurfa’da gerek son zamanlarda Suriye’den gelen göçmenlerin konut ihtiyacı gerekse de kendi vatandaşının hızlı nüfus artışı sonucu oluşan konut ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Eski şehirler artık turizm amaçlı kullanılmakta, gece kondu mahallerinde yaşamak da talep görmemektedir. Şanlıurfa çok öncelerinde yaşadığı göçlerle gece kondu mahallerini oluşturmuştur. Bu gece kondu yapılar yıllardır kullanılmış, bu gün şehrin görüntüsü için sorun olarak görülmektedir. Gecekondunun olduğu mahaller genelde şehir merkezinin etrafında olan mahallelerdir. Dolayısıyla alanları çok değerlidir. Şanlıurfa’da Yakubiye, Haleplibahçe, Sinekli, Bamyasuyu, Şairnabi, Bağlarbaşı, Şehitlik, Hızmalı, Karakoyun mahallerinin arsaları çok kıymetli olup üzerinde kurulan yapılar plansız gece kondu yapılardır. Bundan dolayı bu mahallerin kentsel dönüşüme tabi tutulması gerekir. Bu mahalleri boşaltmak yerine kentsel dönüşüm projelerinin uygulanması, burada yaşayan nüfusun, şehrin tarıma uygun olmayan yerlerde planlanılan gelişim alanlardaki yapılara taşımak gerekir. Bunun içinde öncelikle yeni kentsel gelişim alanlarının planlanması ve yapılması önemli olacaktır. Şanlıurfa’da; Maşuk, Aşuk, Dağeteği, Ağveren mahalleri kentsel gelişim alanları olarak planlanmıştır. Şimdi sırada bu mahallerin altyapılarının yapılması, özel ve kamu kaynağı işbirliği ile şehirleri inşa etmeye gelmiştir.

         Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi Şanlıurfa’yı iki yönden kalkındıracaktır. Birincisi hiç bir sosyal ve yeşil alanı olmayan gece kondu mahallelerinin yeniden planlayacağı için bu mahalle okula, camiye, hastaneye, kültür merkezine, semt pazarına ve yeşil alanlara kavuşacaktır. İkincisi etrafında kurulacak yeni yapılar depreme dayanaklı ve nitelikli olacaktır. Yeni kurulan kentsel gelişim alanlarında modern şehirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ve insanın talebini gerçekleştirilecek konutlar üretilecektir. Şehrin bir tarafı gecekondudan dönüşülürken bir tarafında ise yeni şehir olacaktır. Bu değişim ve dönüşüm şehri kıymetli hale getirecek ve yeni ihtiyaçlar da kentsel gelişim alanlarında çözülmüş olunacaktır. İnşaat sektöründe yeni markalar ve yeni neslin istediği çarşı ve AVM’ler oluşur. Şehrin modern yapısı şehri cazibeli hale getirir. Bu olumlu etkiler insanların ekonomisini çok etkileyecektir. Arsalar önemli değer kazanacak, arsaya sahip kişiler iş alanı oluşturmuş olacaktır. İşletmelere içerden ve dışarıdan para gelecek ve Şanlıurfa ekonomisi inşaat, turizm ve hizmet sektörüne dayalı büyüyecektir."