ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 19-07-2021 20:49   Güncelleme : 19-07-2021 21:09

Urfa'da Yılın İlk Organik Bal Hasadı Başladı/Fotogaleri

Bitki çeşitliliği bakımından zengin Şanlıurfa'nın baraj kıyısındaki Hilvan İlçesi'nin gölet suyuna 50 metre rakımlı Mirazın köyü ve Yukarı Ekece yaylasına ilkbahar aylarında bırakılan arı kovanlarında üretilen organik balların hasadı başladı.

Urfa'da Yılın İlk Organik Bal Hasadı Başladı/Fotogaleri

Şanlıurfa tarım ve hayvancılığının yanı sıra kovan bal arıcılığıyla da adından söz ettiriyor.


Yılın 5 ayını çiçeklerin arasında geçiren Hilvan ilçesindeki arıcılar, balları süzme işleminin yapıldığı hanelere taşıyor. Arıcılar, süzdükleri balları şişelerde paketleyip, satışa hazır hale getiriyor.


Hilvan ilçesinin düşük rakımlı Harapsor (Yukarı Ekece) yaylasına bırakılan ve arıların binlerce bitki özünden ürettiği organik bal birçok kesim tarafından da tercih ediliyor ve pazarında sıkıntı yaşanmadığı öğrenildi.


10 yıla yakındır Hilvan ilçesinde arıcılık yapan İsmet Elden, ürettikleri balın organik olduğu ve oldukça kaliteli olduğunu, hijyenik şartlarda hasat yaptıklarını söyledi.

Elden, "10 yıla yakındır, Hilvan ilçesinde aracılıkla uğraşmaktayım. Az bal üretiyorum ama kaliteli bal üretiyorum. Arıcılığa başladığım tarihten beri organik bal üretmekteyim ve organik bal ürettiğime dair sertifikam var." dedi.

Elden, "Arıcılara tek önerim hiçbir zaman kendi ailenize yedirmediğiniz balı başkalarına reva görmeyiniz. Kaliteli ve organik üretim yaparsanız zaten başarılı olmuş sayılırsınız. Yıllardır Hilvan ilçesinde kaliteli ve organik bal ürettiğim için pazarlamada hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Bal üretimin yanında ayrıca arı ürünlerinden ürettiğimiz propolis ve polende üretiyoruz" diye konuştu.

Haber: İbrahim Uyğur