ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 24-07-2021 18:59   Güncelleme : 24-07-2021 19:10

Urfa'da Tarihi Değiştirecek Keşif: Sayburç Kabartma Heykeli

Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesi'ne bağlı Sayburç kırsal mahallesinde kazı çalışması sırasında ortaya çıkan insan siluetindeki kabartma heykel bilim dünyasında büyük dikkat çekecek türden. 10 bin yıl önce bu heykel nasıl yapıldı?

Urfa'da Tarihi Değiştirecek Keşif: Sayburç Kabartma Heykeli

Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesi'ne bağlı Sayburç kırsal mahallesinde kazı çalışması sırasında ortaya çıkan insan siluetindeki kabartma heykel bilim dünyasında büyük dikkat çekecek türden. 10 bin yıl önce bu heykel nasıl yapıldı? sorusu yanıt arıyor.

Şanlıurfa'da artık toplamda 12 Göbeklitepe olduğu biliniyor. Göbeklitepe, Karahantepe, Sefertepe ve Sayburç kırsal mahallesi bunlardan birkaçı. Bu 12 bölgede de ortaya çıkan eserler aynı heykeltraşın elinden çıkmış gibi. Aslan, tilki, domuz ve ceylanlar aynı kişi tarafından çizilerek kabartılmış gibi görünüyor.

Sayburç köyünde bir evin avlusunda çıkan eserler hayranlık verici türden. Yuvarlak bir su havuzunu andıran yapının iç duvarları ise çeşitli havyan motifleriyle süslenmiş. Yapıyı Göbeklitepe'den farklı kılan şey ise insan silüetinin çizimlere yansıtılmış olması. Namaz kılar gibi kıyamda  duran ve ellerini önden bağlamış erkek kabartması çok konuşulacağa benziyor. Başka görüşe göre ise, adam aslan saldırısından kaçıyor.

 

İŞTE O KARE;

 

Urfa'da Tarihi Değiştirecek Keşif: Sayburç Kabartma Heykeli