ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 27-07-2021 19:43   Güncelleme : 27-07-2021 19:43

Uzman İsimden Balıklıgöl İçin Hayati Uyarı

Şanlıurfa’ya gelen  Balık Yetiştirme Uzmanları  Balıklıgöl’e atılan yüzey yemlerinin kısa süre sonra toplu balık ölümlerine yol açabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar acilen köpük yemden vazgeçip dip yemi kullanılması gerektiğini söyledi.

Uzman İsimden Balıklıgöl İçin Hayati Uyarı

KUTSAL OLDUĞUNA İNANILAN GÖL TEHLİKEDE Mİ?

Dünya’nın sayılı turizm merkezlerinden Balıklıgöl’de kutsal sayılan balıklar yaşam mücadelesi verdiği ileri sürülüyor. Göle atılan simit gibi unlu mamuller ve yanlış yemler balık sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

GÖLE RASTGELE YİYECEK ATILIYOR

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, İnanç turizminin en önemli merkezlerinden Şanlıurfa'daki Balıklıgöl'e bazı ziyaretçiler tarafından atılan ekmek, simit gibi yiyecek kırıntılarının balık ölümlerine neden olduğuna dikkatler çekildi. Ayrıca göl kenarında tabaklarda satılan yüzey yemlerinin de önüne geçilemeyecek balık ölümlerine yol açabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar yem türünün değiştirilmesi gerektiğinin altının çizdi.

 

MORÇİÇEK: “BALIKLIGÖL  “BALIKSIZ GÖL”  OLMASIN”

Balık Yetiştirme ve Üretim Uzmanı Nabi Morçiçek yıllarca Şanlıurfa dışında bu alanda ihtisas yaptığını belirterek Balıklıgöl’deki yemler konusunda endişeleri olduğunu aktardı.

Balık Uzmanı Morçiçek, “Şu an Balıklıgöl’de kullanılan yemler yanlış yemlerdir.  Balıkların doğasına zarar veriyor. Şu an kullanılan yem foskit köpük yemdir. Normalde Balıklıgöl’de dip yemi kullanılması gerekiyor. Böyle giderse önüne geçilemeyecek balık ölümleri başlar. İlgili kişilerin derhal harekete geçmesi gerekiyor. Önlem alınmazsa balıksız  bir gölün anlamı da olmaz. Balıklıgöl balıksız göl olmamalı. Oradaki yemlerin acilen denetlenmesi gerekiyor” dedi.

 

ESNAF: “BALIKLAR YEM TÜKETMİYOR”

Balık yemlerinin Çevre Koruma  Vakfı tarafından İzmir Karabağlar'dan getirilerek veteriner kontrolünde satışa sunulduğunu belirten bölge esnafı ise son zamanlarda balıkların yemleri tüketmediği ve balıkların hareketsiz kaldığını söyledi.

Gerekli incelemelerin yapılarak balıkların koruma altına alınması bekleniyor.