ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 02-08-2021 14:57   Güncelleme : 02-08-2021 15:37

Şanlıurfa'da Fırın İsi ve Kurum Vatandaşı Canından Bezdiriyor

Şanlıurfa'da yaz aylarının gelmesiyle birlikte; sıcak havalardan bunalan vatandaşlar, fırınların yaydığı is ve duman yüzünden balkonlarına çıkamamaktan şikâyetçi. Vatandaşlar zabıta ekiplerinin gerekli denetimleri yapmasını istiyor.

Şanlıurfa'da Fırın İsi ve Kurum Vatandaşı Canından Bezdiriyor

Eyyübiye İlçesi'nin Mance,Haleplibahçe, Dede Osman ve Buhara Mahallesi’nde iddiaya göre mahallede faaliyet gösteren bazı fırınların çevreye yaydığı is ve dumanlar vatandaşların tepkisine neden oluyor. Fırının etrafa yaydığı is ve duman yüzünden, dışarı çıkamadıklarını ve evlerinin sürekli is içinde kaldığını öne süren vatandaşlar yetkililerden yardım istedi.
Evlerinin balkonunda, kurum ve duman yüzünden oturamadıklarını ifade eden vatandaşlar şunları kaydetti: “Mahallede bulunan fırından yükselen siyah dumanlara çare arıyoruz. Fırının bacasından çıkan duman ve isler sağlığımızı tehdit ediyor. Malum, Urfa'da yaz aylarında aşırı sıcaklar yaşanıyor. Ama biz bu sıcaklarda, evlerimize hapsolduk ve pencere dahi açamıyoruz. Fırından yayılan duman ve kurum yüzünden balkonumuzda oturamaz hele geldik. Konuyu, gerekli mercilere ilettik fakat bir sonuç alamadık. Biz, çevre kirliliği yaratan fırınların yetkililer tarafından denetlenmesini bekliyoruz" dedi.


UZMANLAR: "BACA TEMİZLİĞİ ZAMANINDA YAPILMALI"
Uzmanlar ise, fırın bacalarının belli periyotlarla temizlenmesi gerektiğini söyledi. Görüşlerine başvurduğumuz fırın ustaları, “İster doğalgaz kullanılsın isterse de odun kullanılsın fırın bacaları belirli periyotlarla temizlenmesi gereken bacalardır. Ekmek fırın bacası, lahmacun fırın bacası, pide fırın bacası vs.benzeri fırınların bacaları yakıt türü doğalgaz odun kömür ne kullanılırsa kullanılsın; zamanla kül ve kurum bağlamaktadır.Bacalara yapışan bu kül ve kurumlar bacanın daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır.Tıkalı bir baca çekmeyeceği için dışarıya atılması gereken zehirli gazlar ve kötü kokuların tahliyesi gerçekleşememektedir. Bu durum baca yangınlarına zehirlenmelere neden olmaktadır. Ayrıca bacanın yanması büyük çaplı maddi kayıplara ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yapılması gereken yetkili firmalara fırın baca temizliklerinin zamanında yaptırılmasıdır." dedi

"TEMİZLİK SERTİFİKASI ALINMALI"
Ustalar, "Fırın baca temizlikleri ayda 1 düzenli periyotlar halinde yapılmalıdır. Fırın baca temizliklerinin yapıldığına dair sertifikayı hizmet aldığınız yetkili firmadan mutlaka almanız gerekmektedir.” diye sözlerini sürdürdü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amirliği ekiplerine seslenen mahalle sakinleri fırınların bir an önce denetlenmesini istediklerini belirtti.