ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 16-08-2021 17:36   Güncelleme : 16-08-2021 17:36

Urfa'nın Kanayan Yarası: Özdiker Halep Pasajı Yıkılacak mı?

Şanlıurfa'da en zorlu yapılar dahi yıkılırken kangrenleşen Özdiker Halep Çarşısı'nın yıkılıp yıkılmayacağı merak konusu oldu. Esnafın yıkıma neden direniyor ve ne istiyor?

Urfa'nın Kanayan Yarası: Özdiker Halep Pasajı Yıkılacak mı?

BAŞKAN BEYAZGÜL YIKILMASINI İSTİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Özdiker Halep Çarşısının yıkılması için defalarca çağrıda bulundu. Birçok kez pasaj yönetimiyle görüşen Başkan Beyazgül, “Tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması için Yusuf Paşa mahallesi / Asfalt caddesinde yer alan Özdiker Halep Çarşısı yönetimine; Pasajdaki dükkanların belediyemize hibe edilmesi konusundaki çağrımızı yeniliyoruz” dedi.

BEDAVA KİRAYA VERİYORLAR AMA DÖNÜŞÜME HAYIR DENİLİYOR

Başkan Beyazgül'ün tüm girişimlerine rağmen pasajın mülkiyeti belediyeye devredilmedi. Pasaj yönetimi içeride bulunan 53 dükkanı bedelsiz olarak kiraya veriyor. Ancak atıl durumdaki pasajın yıkılarak meydan olmasını kabul etmiyor. 

ŞEHRİN MERKEZİNDEKİ ÖLÜ YATIRIM PİS KOKU ŞAÇIYOR

Şanlıurfa'nın en işlek noktasında bulunan pasaj ölü yatırım olarak kabul ediliyor. Mimari yapım hatası nedeniyle işlevsiz duruma düştüğü belirtiliyor. Karanlık ve çukur katlı olarak inşaedilen pasaj vatandaşı ürkütüyor. Esnaf olmadığı zamanlarda pasaj madde bağımlılarının meskeni haline geliyor. Çevreye sürekli kötü kokular yayan pasaj için en iyi seçenek yıkılarak şehre nefes aldırması. 

ESNAF VE PASAJ YÖNETİMİ ÇÖZÜME YANAŞMIYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün başlattığı "Meydanlar Şehri Şanlıurfa" atağının en önemli ayaklarından biri olan "Özdiker Halep Pasajı" esnafı yıkıma direniyor. Pasajın mülkiyet devri isteniyor. Ancak esnaf ve pasaj yönetimi bu durumu kabul etmiyor. Belediye Başkanı Beyazgül defalarca görüşmesine rağmen olumlu yanıt alamadı. 

YIKILIRSA URFA TARİHİ AÇIĞA ÇIKARILACAK

Edinilen bilgiye göre, pasajın yıkılması halinde tıpkı eski büyükşehir  belediye binası, Kızılay ve ŞUTSO binaları gibi meydan haline getirilecek. Böylece arka planda kalan birçok tarihi Urfa evi ortaya çıkarılacak. İddiaya göre, pasaj esnafı büyük dönüşümün karşısında durmaya devam ediyor. Taleplerini açıkça belirtmeyen pasaj yönetimi yıkıma da onay vermiyor.

PASAJ ESNAFI NEYİ AMAÇLIYOR? SORUSU

Sık sık elektrik kesintileriyle gündeme gelen esnaf sürekli olarak "Mağduruz" derken yıkım işlemlerine neden onay vermediği merak konusu haline geldi. Özdiker Halep Pasajı esnafı ve Yönetimi neyi amaçlıyor? sorusu akılları meşgul etmeye devam ediyor.

KARARNAMEYLE ACİL KAMULAŞTIRILABİLİR

Öte yandan, toplum yararına olduğu için yetkililerin harekete geçmesi halinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle pasajın acil kamulaştırılması gündeme gelebilecek seçenekler arasında gösteriliyor.