EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-08-2021 21:09   Güncelleme : 17-08-2021 21:41

Urfa Esnafı Kripto Para Kabul Etmeye Başladı

Dünyayı etkisi altına alan kripto paralar Şanlıurfa'da piyasaya çıkmaya başladı. Bazı esnaflar alışverişte bitcoin kabulüne başladı. Ancak bu durum yasalara aykırı.

 Urfa Esnafı Kripto Para Kabul Etmeye Başladı

Şanlıurfa'da çoğu esnaf kripto parayla alışverişi desteklemeye başladı. Bazıları alenen kripto para geçerliliğini duyuruyor. Şanlıurfa'da çok sayıda işyeri ticarette bitcoin, dogecoin, ripple ve ethereum gibi sanal para birimlerini kabul ediyor. Ancak bu durum yasalara aykırı.

Çünkü, Resmi Gazete'de yayımlanan Merkez Bankası (TCMB) imzalı yönetmeliğe göre kripto para olarak bilinen Bitcoin gibi elektronik paraların, Türkiye'de ödeme aracı olarak kullanılmasına 30 Nisan 2021 itibari ile yasak getirildi. Karara göre kripto para varlıkları değil, kripto para ile yapılacak ödeme yöntemleri yasaklandı.

Şanlıurfa'da denetimlerde kripto para kullandığı tespit edilen işyerlerine gerekli yasal müeyyideler getiriliyor. Uyarıları dikkate almayan işyerleri daha büyük sorumluluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu durum mali polisin de görev alanına giriyor. Şikayet halinde çok ciddi yaptırımlar uygulanabilir. 

Tüm bu gelişmeler ışığında her geçen gün işyeri tabelasına , "Bitcoin kabul edilir" yazısı asan esnaf sayısı da hızla artması dikkatlerden kaçmıyor.

Haber İbrahim Uygur Nabi Morçiçek