ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 27-08-2021 14:39   Güncelleme : 27-08-2021 14:48

Vatandaştan "RTÜK Irkçılığa Sessiz mi Kalacak?" Tepkisi

Didem Arslan Yılmaz'ın Kürtçe konuşan kadını yayından almasının etkileri sürüyor. Sosyal medya kullanıcıları RTÜK'ün ırkçılık kapsamında olayı değerlendirerek ceza vermesini istiyor.

Vatandaştan

Geçtiğimiz gün Şanlıurfalı bir aile Show TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu "Vazgeçme" adlı programa katıldı. Programa katılan yaşlı kadının Kürtçe konuşması fitili ateşledi.

Kadının, Yılmaz’ın “Hatta mısın” sorusuna verdiği yanıt da bu sırada sansürlenirken, yeğeninin “Konuş tamam konuş” demesinin ardından Didem Arslan Yılmaz şunları kaydetti: “Hayır hayır. Bizim de anlamamız lazım. Türkan Hanım’ı bir hattan alın. Kızlara hakaret edemez tabi böyle de konuşamaz. Biraz da anlarım ben Kürtçe’den. Kesinlikle olmaz. Halayla bir konuşun. Doğru düzgün Türkçe konuşsun. Hepimiz anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani Doğu dili bilmiyoruz ki biz. Bilsek anlayacağız da, konuşacağız da.. Bilmiyorum.” 

Kürtçe konuşan kadın yayından aldırıldı. Olay ülke çapında infiale yol açtı.

Önce Var Barosu ardından Mardin Barosu, Kürtçe konuştuğu sırada 'hakaret ettiği gerekçesiyle' konuğunu yayından alan Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tepkiler bununla da sınırlı kalmadı Van Barosu ayrıca Show TV'yi RTÜK'e şikayet etti.

Twitter ve Facebook'ta ise yüzbinlerce tepki mesajı atıldı. Herkese, her dile ve zümreye saygı duyulması gerektiği vurgulandı.

İlgili makamlar tarafından gereken yaptırımın uygulanması istendi.