SİYASET
Giriş Tarihi : 01-09-2021 18:55   Güncelleme : 01-09-2021 19:20

Urfalı Tanal 10 Bin Kişilik Başvuruyla Hükümete Yüklendi: "Bu mu Büyüme?" Diye Sordu

Milletvekili Mahmut Tanal Urfa'ya Atanacak 6 Kişilik Temizlik kadrosu görevine 10 Bin Kişinin Başvurmasına Dikkat Çekti. Büyüme rakamlarının gerçeği yansıtmadığını twitledi.

Urfalı Tanal 10 Bin Kişilik Başvuruyla Hükümete Yüklendi:

CHP Milletvekili Mahmut Tanal memleketi Şanlıurfa'da  kurayla alınacak olan 6 kişilik temizlik görevlisi işine 10 bine yakın başvuru yapılmasıyla hükümete yüklendi. Büyüme rakamlarına işaret eden Vekil Tanal, "Bu mu yüzde 21,7 büyüme" diye sordu. Twitter bombardımanı başlatan Tanal şunları yazdı:

"1- Neymiş,ekonomimiz yüzde 21.7 büyümüş! Külahıma anlatın! Büyüyen torpilli yandaşlar,rantiyeciler, garantici müteahhitlerdir. Vatandaş ise fakirliğin dibini görüyor, işsizlikten kırılıyor. Bakın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Urfa'daki taşra teşkilatına 6 temizlikçi alınacak.

2- Başvuran sayısı ise yaklaşık 10 bin (9972). 4 kişi de alımda öncelikli olduğu için elde kaldı: 2. Yani Şanlıurfa’da 2 kişilik temizlikçi kadrosu için 10 bin kişi başvurdu. Bu mu büyüme?

3- Bazı adayların da başvuru yapmaktan vazgeçtiğini öğrendik. Neden başvurmadıklarının gerekçesini sorduğumuzda ise hepinizin tahmin ettiği cevabı aldık! Zaten 6 kişilik kontenjanda cinsiyet “Erkek” olarak belirtilmiş. Yani kadınlar başvuramadı.

 

4- Cinsiyet ayrımı olmasaydı, başvuru sayısını o zaman düşünün ne kadar olurdu. Bu arada personel alım kontenjanlarını ‘erkek’ ve ‘kadın’ olarak ayırmak, cinsiyetçiliktir. İş Kanunu’nda cinsiyete dayalı ayrım yapılamayacağının altı çizilmektedir.

5- Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırı davranılıyor. Kamu eliyle cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor. Ayrımcılık, TCK’nın 122. maddesine göre suçtur."