KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-09-2021 19:51   Güncelleme : 10-09-2021 19:51

"İki Gözüm Ahmet"in Özel Gösterimi Şanlıurfa'da Yapıldı

Şanlıurfa çok özel bir filmin gösterimine sahne oldu.

20 yıl önce hayatını kaybeden sanatçı Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan 'İki Gözüm Ahmet' filminin özel gösterimi Yönetmen Gani Rüzgâr Şavata’nın katılımıyla Şanlıurfa’da yapıldı. 

Fransa’nın Paris kentinde 20 yıl önce hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan ve Yönetmenliğini Gani Rüzgâr Şavata’nın üstlendiği "İki Gözüm Ahmet" filminin özel gösterimi Şanlıurfa’da bulunan Alışveriş Merkezinin Sinema salonunda yapıldı. Özel gösterime, filmin Yönetmeni Gani Rüzgâr Şavata, Şanlıurfalı oyuncu Tuba Doğma ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak katıldı.

“AHMET KAYA’NIN GEÇMİŞİ BU FİLMDE ANLATILMAKTA”

Galada konuşan Filmin Yönetmeni Gani Rüzgâr Şavata, güzel bir film çektik diye düşünüyorum, 20 yıla aşkın bir yarayı deştik ve o yürekli insan bizim sesimiz, nefesimiz Ahmet Kaya’nın neden sürgünde yad edilmesi, neden başka topraklarda yatması bu film bunları anlatmaktadır. Sinemada kendimi dengbej olarak görürüm çünkü dengbej, sazıyla, sözüyle gider yerinde etüt eder, yerinde hikayeyi görür çalışır ve yansıma yapar bende dengbej olarak kendimi gördüm.

“AHMET KAYA ŞEHİTTİR”

Şehit vatanı için, milleti için, bayrağı için, halkı için ölenlere şehit denilir. Ahmet Kaya da acı çekerek ölmüştür, Ahmet Kaya sürgüne göderilmiş öldürülmüştür. Ahmet Kaya anadilinde klip çekmek isteyerek yola çıkmıştır ama maalesef taşlanmıştır, yol verilmiştir ve sürgüne gönderilmiştir yani Ahmet Kaya’da bu halk için ölmüşse Ahmet Kaya şehittir 

“İKİ GÖZÜM AHMET’İN TANITIMINI FAZLA YAPAMADIK”

Sinemalarda yerli olarak tek bizim filmimiz var ama yine en iyi seyirci bulunan İki Gözüm Ahmet. Üzüldüğümüz noktada, İki Gözüm Ahmet’in tanıtımını fazla yapamadık çünkü süreç öyle gelişti ki sinemalar tekrar kapanır korkusuyla vizyona koyduk.

“AHMET KAYA’NIN AİLESİ İLE BİR SORUNUMUZ YOK”

Ahmet Kaya’nın ailesi ile herhangi bir sorunumuz yok ailesi bizim ailemizdir. İkinci filmde ağabeyi Mustafa da oynuyor, eşi, çocukları var yani ailesiyle bir sorunumuz yok problemler başka, filmi durduranlar başka. 

“İKİNCİ FİLM 2022 YILINDA”

İkinci film bitti eklenen sahneler var onları da Urfa’da yada bölgede çekeceğiz herhalde 2022 yılında vizyonda olacak” ifadelerini kullandı.

“BENDE ONUNLA BERABER SÜRGÜNE GİTMEK İSTERDİM”

Filmin oyuncularından Şanlıurfalı Tuba Doğma ise: “O dönem yaşasaydım bende onunla beraber sürgüne gitmek isterdim çünkü gerçekten biz o dönemde yoktuk ama şuanda izleyerek görüyoruz ve bu film sayesinde öğrendik evet tabi şarkılarını, sürgün edildiğini biliyoruz ama o döneme birebir şahit olmadığımız için her şey gün yüzüne çıkarılmıyordu biz sadece duyduklarımızla onu tanıyorduk” dedi.