ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 10-09-2021 20:21   Güncelleme : 10-09-2021 21:24

Urfa'da Vatandaş Ekmek Zammına Tepkili! İkinci Zam Yolda mı?

Şanlıurfa'da 1,5 TL olan somun ekmeği 25 kuruşluk zamla 1,75 TL'ye yükseldi. Lavaş ve tırnaklı ekmekte ise fiyat artışı yapılmadı ancak 20'şer gram düşüş yapıldı. Urfalılar gelen zamlara tepkili. Fırıncılar ise düzenlemenin yetersiz olduğunu ve ikinci fiyat artışının yakın olduğunu iddia ediyor.

Urfa'da Vatandaş Ekmek Zammına Tepkili!  İkinci Zam Yolda mı?

Şanlıurfa'da ansızın yapılan ekmek zammına vatandaşlar tepki gösterdi. 1 buçuk liralık somun ekmeğine 25 kuruş zam yapıldı. Açık ve tırnaklı ekmekten ise 20 gram kesintiye gidildi. 10 çocuklu Urfalı aileler isyan ediyor.

PİYASADA UN BOLLUĞU FİYATLARDA ARTIŞ VAR

Vatandaşın en büyük gıda tüketim maddesi ekmeğe yapılan zam cep yaktı.

Sebze meyve alamayan Urfalı vatandaş şimdi de ekmek zammıyla boğuşuyor.

Buğday hasadı sonrası ithalatla birlikte piyasada bol miktarda un bulunuyor.

Fiyatların düşmesi beklenirken gelen zam vatandaşı çileden çıkardı.

VATANDAŞ EKMEK ALMAYA GİDERKEN ŞOK YAŞADI

Sabah fırına gittiğinde ekmeğe zam geldiğini öğrenen birçok vatandaş fırın esnafına tepki gösterdi. Son harçlığını ekmeğe ayıran Urfalı vatandaş fırından bir ekmek daha az alarak ayrıldı.

Saat 10.00'da Haliliye İlçesi Emniyet Caddesi'nde fırına giden vatandaş somun fiyatının 25 kuruş zamlandığını duyunca tepkisi fırın esnafına gösterdi. 

Sabah kahvaltısında tırnaklı ekmek alan bir başka vatandaş ise ekmeğin gramaj olarak küçüldüğünü öğrenince, "Bu gidişle ekmek kalmayacak. Mini ekmek yiyeceğiz. Sağolsun kilo almamamız için böyle yapıyorlar" diye ironide bulundu.

10 çocuğu bulunan Ahmet Kılıç ise, "Sabah ve akşam ekmek alıyorum. Ortalama 15 ekmek alıyoruz. Karnımız doymuyordu. Şimdi hiç doymayacak" diye konuştu.

FIRINCILAR:" HERŞEYE ZAM GELDİ OLACAĞI BUYDU " DİYOR

Fırın esnafı ise; maya, un, tuz, ekmek karışımları, işçi yevmiyeleri, SGK primleri, elektrik ve suya zam geldiğini belirterek fiyat düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

GRAMAJ DÜŞTÜ YAKINDA FİYAT ARTIŞI GELEBİLİR

Bazı fırıncılar ise gramaj düşüklüğünün çözüm olmadığını söyleyerek fiyat artışının yakın olduğunu ileri sürdü.

 

Haber: İbrahim Uyğur