KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-10-2021 12:13   Güncelleme : 03-10-2021 12:38

Kaçış Filmi Urfalı Yönetmene Büyük Ödül Getirdi

Şanlıurfalı senaryo yazarı, tiyatro ve sinema oyuncusu Murat Uyğur, kendi yazıp yönettiği “Kaçış” filmi ile Altın Marka Ödülleri 2021'de “En İyi Yönetmen” ödülü aldı.

Kaçış Filmi Urfalı Yönetmene Büyük Ödül Getirdi

Şanlıurfa Eyyübiyeli senarist, oyun yazarı, tiyatro ve sinema oyuncusu Murat Uyğur, kendi yazıp yönettiği  “Kaçış” filmi ile Lunay Yapım Altın Marka Ödülleri 2021'de “En İyi Yönetmen" ödülü aldı.

Oyun yazarı, tiyatro ve sinema oyuncusu Murat Uyğur, Suriye'deki dramı anlatan eserini tamamladıktan sonra beyaz perdeye uyarlayarak senaryolaştırıldı. Geçen yıl İstanbul ve Edirne'de çekilen filmde birçok ünlü isim yer aldı.Uyğur, yönettiği filmi ile Lunay Yapım Altın Marka Ödülleri 2021'de en iyi sinema yönetmeni ödülünü aldı. Yönetmen Uyğur'un sinema setinde yer alan 3 isim daha ödüle layık görüldü. Toplam 4 ödlülle büyük bir başarıya imza attı.

KAÇIŞ FİLMİ AKSİYON DOLU BİR YAPIM

Halep’teki dramı bu alanlarda çektiği aksiyon sahneleriyle anlatmaya çalışan Yönetmen Uyğur, Rus ve Alman oyuncuların yanı sıra savaşa bizzat tanık olan ve yaşayan Suriyeli bazı gazileri de filmde oynattı. Suriye’deki iç savaşını konu edinen ve iki ailenin dramını anlatan 'Kaçış' filminin çekimleri tüm hızıyla sürüyor. Suriye’de iç savaşın sürmesi dolayısıyla çekimlerin büyük bir bölümü Türkiye’de çekiliyor. Filmdeki aksiyon sahneleri ise İstanbul’da ‘kentsel dönüşüm’ için boşaltılan boş ve harabeye dönen binalarda çekiliyor. Filmde, Esad yanlılarınca kaçırılan Suriyeli aile fertlerinin kurtarılması için MİT, Rus ajanlar ve polis ortak operasyon düzenliyor. Avcılar’da Halep’i andıran bir binada çekilen filmde binada tutulan ve işkence ye maruz bırakılan bir ailenin kurtarılması için bölgeye gelen MİT, Rus Ajanlar ve Polis binaya ortak operasyon düzenliyor. Operasyon sırasında çatışma çıkarken Esad yandaşları canlarını kurtulamayacaklarını anlayınca binadan aşağıya atlayarak kaçmaya başlıyor.

TEHLİKELİ SAHNELERİN ÇEKİMİ SIRASINDA 2 OYUNCU YARALANDI

Filmin aksiyon bölümlerini içeren baskın ve çatışma anında biri Suriyeli 2 oyuncu ayak bileklerinden yaralandı. Sahne gereği binadan aşağıya atlayan Ramazan Çelik’in sağ ayak bileği kırılırken aynı binadan atlayan Salih Kılıç’ın da yine sağ ayak bileği kemiğinde çatlak oluştu. Her iki oyuncu setteki çekimin ardından Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Yönetmen Murat Uygur, “Son 3 yıldır Suriye’deki savaşı dramı zaten görüyoruz. Biz ülke olarak, millet olarak zaten yardımcı oluyoruz. Çadır kentlerde bize ‘neden Suriye’deki savaşı anlatan bir film yapılmıyor, herkes aşk filmi çekiyor’ diye sitem ettiler. Düşündüm ve doğru söylüyorsunuz dedim. Ama ben hikayeyi sizden dinleyeyim dedim. Sizler savaşı görmüş yaşamış olan insanlarsınız dedim. Ve onların anlattığı olayları birebir kağıda döktük. Genel olarak Suriye’yi anlatan bir film çekmeye başladık. Suriyeli bir yaralı vardı ve ‘bende filmde oynamak istiyorum’ dedi. Onu da oyuncu kadromuza kattık. Rusya’dan da bir manken oyuncumuz var. Oda Suriye’de yaşanılanlara kayıtsız kalamadığı için bize katılmak istediğini iletince kabul ettik” dedi.

“DÜNYAYA BİR MESAJ VERİLECEKSE BU FİLMLE VERİLECEK”

“Dünyaya bir mesaj verilecekse bu filmle verilecek” diyen Uygur, filmin Nisan ayında vizyona gireceğini aktardı. Kentsel dönüşüm alanlarını neden tercih ettiklerini de anlatan Uygur, “Suriye’ye gidemiyoruz çünkü orada savaş var. İstanbul’da kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan bir çok ev var. Ev sahiplerini bulup kiralıyoruz. Patlama sahnelerini, çatışma ve aksiyon sahnelerini burada çekiyoruz. Buraya bomba düşmüş gibi, yani set için çok uygun” diye konuştu. Filmde Rus ünlü manken Royam, Türkiye eski boks şampiyonu Burhan Çelik, Alman oyuncu Şaşha (Yücel Usta), Ramazan Şen, Hüseyin Uygur, Sibel Demirtaş, Kemal Karadağ, Salih Kılıç ile Ayşe Yıldırım da oyuncu kadrosunda bulunuyor.