ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 03-10-2021 14:51   Güncelleme : 03-10-2021 17:32

İSOT Diye Sağlığınızdan Olmayın! Sahtesi 20 Gerçeği 100 Lira!

Şanlıurfa isotunun da sahtesi çıktı. Merdiven altı üretimle ucuza mal edilen sahte isotlar vatandaşı sağlığından edebiliyor. Uzmanlar yemeklik pul biber alırken çok dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

İSOT Diye Sağlığınızdan Olmayın! Sahtesi 20 Gerçeği 100 Lira!

Şanlıurfa'da her yıl tonlarca biber kurutularak isota çeviriliyor. Urfa dışında yemeklik pul biber olarak adlandırılan isotun alıcısı çok fazla. Hal böyle olunca uyanıklara da fırsat doğuyor.

Fabrika üretimi veya imitasyon pul biberleri vatandaşa yüksek fiyatlarla satmaya çalışan kalpazanlar ceplerini dolduruyor. İsot satıcıları ise gerçek isotun bilinen yerlerden alınması gerektiğini söylüyor.

İsot satıcılarından Murat Aslan, "Gerçek isot kokusundan bellidir. Ayrıca rengi orjinaldir. Boyalı olanlar suya konulunca anlaşılır. Taze kokusu olmalıdır. Acı kokmalıdır. Fakat yenilince mideyi yakmamalıdır. Gerçke isot güvenilen yerlerden alınmalıdır. Ucuzluk aranırken sağlımızdan olmayalım" diye konuştu.

Satıcılar gerçek isotun 60 ile 100 lira arasında satıldığını ancak piyasada imitasyon üreinlerin 20 liraya kadar bulunabildiğine dikkatleri çekti.

Haber: İbrahim Uyğur- Nabi Morçiçek- Gaffar Kaymaz