GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 17:59   Güncelleme : 06-10-2021 17:59

Urfa'da İşten Çıkarılan İşçiler Soru Önergesi Oldu

Şanlıurfa Organize Sanayi'nde işten çıkarıldığı iddia edilen 300 işçi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi olarak soruldu.

Urfa'da İşten Çıkarılan İşçiler Soru Önergesi Oldu

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bir fabrikada işten çıkarıldığı iddia edilen 300 işçiyi sordu. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle sorulan önergede fabrikanın gerçekten iflas edip etmediği gündeme getirildi. Bakan Bilgin'e fabrikayı ziyaret etme durumu soruldu.

İşte o önerge ve sorular;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

Ayşe SÜR

Şanlıurfa Milletvekil

 

Yine Urfa’da Organize Sanayi Bölgesinde tekstil fabrikasında, fabrikanın kapatıldığı iddiasıyla çalışan 285 işçi KOD18 ile bir anda işten çıkarıldı ve işçi kıyımı yapıldı. Yaptığımız ziyarette , 160ı sendikalı olan işçiler, 1 aydır yönetimle toplu sözleşme için biraraya gelmek istediklerini fakat oyalandıklarını ve kendilerine mevsimlik işçi muamelesi yapıldığını, son olarakta bi anda işten çıkarıldıklarını söylemektedir. Son 1 aydır özellikle kadın işçiler iknaya zorlanmıştır ve mobbing altında çalışmak zorunda kalmıştır

Sözde fabrikanın kapatıldığı söylenmiştir, fakat ilgili avukatlar ticari sicil kaydında böyle bir bilginin olmadığını tarafımıza iletmiştir. İşçiler şuanda fabrikanın önünde emek, hak ve onur mücadelesi vermektedir ve greve başlamışlardır. İşçilerin anayasal hakkı çiğnenmiştir, bu anlayışa biran önce dur denilmelidir

 

Bu Bağlamda;

1.Bahsi geçen fabrika iflas mı etmiştir?

2.285 işçinin Kod18 ile çıkarıldıklarından haberdar mısınız

3.İşçilerin uğradığı mobbingden haberdar mısınız?

4.İşçilerin grev alanına gidecek misiniz?

5.Fabrika işçilerinin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarından haberdar mısınız?

6.Bı konuda kamuoyuna açıklamada bulunacak mısınız ?

 

    ?   .. iÜCÜ nacak mısınız ?