ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 08-10-2021 16:44   Güncelleme : 08-10-2021 16:58

Urfa'da Okul Servisleri Yeterince Denetleniyor mu?

Şanlıurfa'da eski model ve markalardaki araçlarla öğrenci taşıyan bazı servisler vatandaşın canını tehlikeye atıyor. Veliler şikayet edecek merci bulamıyor.

Urfa'da Okul Servisleri Yeterince Denetleniyor mu?

Şanlırufa'da bazı özel servis araçları yönetmeliğe bağlı kalmaksızın taşıma işlemi yapıyor. 

DENETİM YAPILMASI ŞART

Oysa, öğrencilerin okula gidip-gelirken kullandıkları okul servislerinde Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan pandemi önlemleri ile yıllık çalışma ruhsatlarının, araç şoför tanıtım kartının, araç yolcu taşıma kapasitelerinin uygun olup-olmadığını ve öğrencilerin emniyet kemeri takıp takmadıklarını incelenmesi gerekiyor.

Kurallara uymayan okul servisleri için ise 5393 Sayılı Belediye Kanunu veŞanlıurfa Belediyesi Servis Araçları Yönetmeliğine göre cezai işlem uygulanması gerekiyor.

Ancak bazı servis sürücüleri araçları tıka basa öğrenci dolduruyor. İstedikleri yerden alıp istediği güergaha bırakıyor. Öğrenci sayısı fazla olan Şanlıurfa'da şikayetçi olan öğrencileri ise parasını iade edip servisten men ediyor. 

VELİLER SERVİSLERİ ŞİKAYET EDECEK YETKİLİ BULAMIYOR

Veliler durumdan oldukça şikayetçi. Şikayet etmek için çaldıkları kapılardan ise sonuç alamamaktan şikayetçi. İddiaya göre, kimse servisleri denetleme işini üstlenmek istemiyor. Servisin geç geldiğini belirten bir öğrenci velisi, "Çocuğum servis nedeniyle hergün derse geç kalıyor. Şoförün üstü başı berbat, konuşması çok kaba.İstediği yerden alıp istediği yere bırakıyor.  Araç ise 2002 eski model. Çocuğumun hayatından endişe ediyorum. Biz kaliteli bir servisle anlaştığımızı sanarken hurda bir araçla taşıma yapılıyor. İlgili makamlara başvurdum. Ancak denetleme yetkisinin kendilerinde olmadığını söylediler. "İsteyen herkes bir araç satınalarak taşıma yapabilir" dediler. Şok oldum. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı" diye konuştu.

VELİLER DENETİM İSTİYOR

Veliler, öğrenci servislerinin ilgili makam tarafından kanun kapsamında denetlenmesini istiyor. 

Haber: İbrahim Uyğur- Nabi Morçiçek- Gaffar Kaymaz