ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 18-10-2021 20:16   Güncelleme : 18-10-2021 20:45

Şanlıurfa'da Zeytin Sezonu Başladı

Şanlıurfa'da yurdun dört bir yanından getirilen organik zeytinler vatandaşın alımına sunuldu. Organik ve ekonomik olduğu için çokça tercih edilen yerli zeytinler iki ay boyunca tezgahları süsleyecek.

Şanlıurfa'da Zeytin Sezonu Başladı

Türkiye'de 180 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Bu sayı Dünya genelinde İspanya'dan sonra en fazla orana sahip. Ülkedeki zeytin üretimi her geçen yıl katlanarak artıyor. Talep fazla olunca üreticinin de satıcının da yüzü gülüyor. 

ZAHMETLİ BİR YOLCULUK

Şanlıurfalılar market zeytini yerine daha çok organik zeytini tercih ediyor. Her yıl Ekim ayı sonlarından başlayarak alınan zeytinler binbir emekle yenmeye hazır hale getiriliyor. Pazardan alınan limon ve kaya tuzu sonrası sıra zeytin almaya geliyor.

ÇEŞİT ÇEŞİT ZEYTİNLER 

Çeşitler ise saymakla bitmiyor. Halhallı, Gemlik, Sorani, Ayvalık, Edremit, Eğri Burun, Sarı Oğlak, Cins, Alacahalhallı, Santa Maria, Yağ Celebi ve Nizip yerli zeytini alıcısını bekliyor.

ZEYTİN YAĞI DA SATILIYOR

Beklemek istemeyenlere ise çekirdekli, çekirdeksiz hazır tatlı zeytin satışı gerçekleştiriliyor. Salamura zeytinler her an için tüketime hazır halde tutuluyor. Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediyesi'nden alınan ruhsatla yol kenarlarında kurulan seyyar tezgahlarda ayrıca hiçbir katkı maddesi eklenmemiş doğal zeytin yağı da bulmak mümkün oluyor.

 

ZEYTİN ADINA NE VARSA SATILIYOR

Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesi'ne bağlı Bağlarbaşı Mahallesi Açıksu Caddesi üzeri Arıcı Spor Kompleksi üst tarafı köşe başında satış yapan Osman Karagöz yeni sezonun ilk satışlarını yapmaya başladı. Yıllardır zeytin satışıyla uğraştığını belirten Osman Karagöz, "Birçok türde zeytin satışı yapıyoruz. Yine kaya tuzu bulunduruyoruz. Salamura zeytin satışı da gerçekleştiriyoruz.Zeytin adına ne varsa hepsini bulunduruyoruz" dedi.

KALİTELİ ZEYTİN NASIL ANLAŞILIR?

İyi zeytin almanın püf noktalarını da anlatan Karagöz, "Zeytin yağlı olmalı. Sıktığınız zaman çekirdeği kendiliğinden sökülmeli. Çekirdeğin üzerinde kalıntı kalmamalı. Canlı, parlak olmalı" diye konuştu.

TEMBEL KADINLARA GÜN DOĞDU

Dışarından gelenlere 1,5 lira kendisinden alışveriş yapanlara ise makineli kırma ve çizme hizmetinin ücretsiz verildiğini belirten Karagöz fiyatların geçen yıla oranla fazla artmadığını belirtti.

FİYATLAR UYGUN

Bu yıl yüksek rekolte nedeniyle zeytin fiyatları da düşük seviyelerde seyrediyor. Fiyat bandı 6-15 lira aralığında seyrediyor.

 

Haber: İbrahim Uyğur- Nabi Morçiçek- Gaffar Kaymaz