ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 27-10-2021 19:50   Güncelleme : 27-10-2021 19:50

Urfa'ya Onlarca Yeni Anaokul Yapılacak

Türkiye genelinde anaokul eğitimi zorunlu olacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda Şanlıurfa'ya onlarca yeni anaokul açılması veya inaşedilmesi bekleniyor.

Urfa'ya Onlarca Yeni Anaokul Yapılacak

Anaokul eğitimi yakında zorunlu ve ücretsiz olacak. Bakanlık çalışmalarını sürdüyor. Tasarı yasalaşırsa çocuk sayısı onbinlerle ifade edilen Şanlıurfa'ya çok sayıda anaokul açılması bekleniyor.

 BAKAN ÖZER, "EĞİTİMDE 5 YAŞ GRUBUNA" YÖNELİK HEDEFLERİN YENİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması yönündeki hedefe ulaşmak için tüm planlar ve bütçe yapılandırmalarının yapıldığını dile getirdi. Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında 3 bin yeni anaokulu yapılacağını ve aynı proje ile 40 bin yeni ana sınıfı açılacağını belirten Bakan Özer, yeni oluşturulacak kapasite ile bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında eğitim alan öğrenci sayısını 2.5 milyona çıkaracaklarını ifade etti.

 "Okul öncesi eğitim kapasitesinde yüzde 100'lük bir artışı sağlamış olacağız"  Mahmut Özer, Türkiye genelinde 2 bin 800 dolayında bağımsız anaokulunun bulunduğunu belirterek "Cumhurbaşkanlığımız Yıllık Programı'nda da yer aldığı şekliyle Temel Eğitimde 10000 Okul Projesi kapsamında 3 bin yeni anaokulu yapılacak, aynı proje ile 40 bin yeni ana sınıfı açılacak. Böylece mevcut bağımsız anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni anaokulu ile birlikte yüzde 118'lik artışla 886 bine, ana sınıflarında eğitim alan 813 bin dolayındaki öğrenci sayımızı ise 800 bin öğrencilik yeni kapasite ile 1 milyon 613 bine çıkarmış olacağız." diye konuştu.  Tüm bu çalışmalarla Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması hedefinin hayata geçirilmesi yolunda gerekli altyapıyı sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Özer, şöyle devam etti:  "Bu kapsamda 2023 yılında ise hedefimiz, 4 ve 5 yaşta okul öncesi eğitime erişimi yüzde 100'e çıkarmak. Dolayısıyla 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer aldığı şekliyle 5 yaşa anaokullarının zorunlu hâle getirilmesi yönündeki hedefimizi gerçekleştirmek için tüm planlarımızı ve bütçe yapılandırmamızı yapıyoruz. Şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrenci eğitim alıyor. Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız. Böylece okul öncesi eğitim kapasitesinde yüzde 100'lük bir artışı sağlamış olacağız."

 Çalışmalar devam ediyor.

 

 Haber: İbrahim Uyğur-Nabi Morçiçek- Gaffar Kaymaz