ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 09-11-2021 20:19   Güncelleme : 09-11-2021 20:19

Damda Güvercin Besleyenler Urfalıları Canından Bezdirdi

Şanlıurfa'da güvercin sevdası diyerek damda kuş besleyen bazı kişiler komşularını canından bezdiriyor.

Damda Güvercin Besleyenler Urfalıları Canından Bezdirdi

Şanlıurfa'da yüzlerce güvercin meraklısı var. Kimi kuşlarını kafesten çıkarmazken kimileri ise gökyüzünden aşağı indirmiyor. Vakitli vakitsiz dama çıkan bazı kuşçular komşularını rahatsız ediyor. Sürekli elinde tor ile kuşları yönlendiren ıslık çalan şahıslar gürültü kirliliği yaşatıyor.

PENCEREYİ AÇAMIYORLAR

Kuşçular dama çıkınca evde genç kızı olan aileler tedirgin oluyor. Pencere açamaz duruma gelen aileler durumdan şikayetçi. Üstelik yorulunca sağa sola konan kuşlar dışkılarıyla diğer evleri kirletiyor. Kuruması için bırakılan çamaşırlar pislik içinde kalıyor.

YETKİLİLER SESSİZ KALIYOR

Durumu defalarca 153 hattına bildirdiğini belirten vatandaşlar sonuç alamamaktan şikayetçi. Zabıta ekipleri gelip şahısları uyarıyor. Ancak güvercin beslemek suç olmadığı için işlem yapılamıyor. Vatandaşlar ise ceza kesilebileceğini belirtiyor. Olaya yanlış yönden yaklaşıldığı ileri sürülüyor.

"KABAHATLER KANUNUNA GÖRE CEZA KESİLEBİLİR"

Süleymaniye Mahallesi'nde ikamet eden İsmail Aslan, "Çevremde iki ev var. Kuş besliyorlar. Zabıtaya bildiriyorum. Gelip uyarıyorlar. İki gün sonra yine uçuruyorlar. Kuş beslemek suç değil diyorlar. Evet haklılar. Ben kuşa bir şey demiyorum. Bana yaşatılan rahatsızlığa kızıyorum. Penceremden içeri bakıyorlar. Kuşum geldi diye evimin damına çıkıyorlar. Ailece balkona çıkamıyoruz. Pencere açamıyoruz. Kabahatler kanununa göre işlem yapılabilir" diye konuştu.

"KUŞ BESLEME STANDARTLARI BELİRLENSİN"

Görüşlerini aldığımız vatandaşlar evde kuş beslemeye belli standartlar getirilmesini istiyor. Bu amaçla gerekli denetlemelerin ciddiyetle sürdürülmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Haber: İbrahim Uyğur- Nabi Morçiçek-Gaffar Kaymaz