ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 25-11-2021 17:38   Güncelleme : 25-11-2021 17:46

Şanlıurfa'daki Tarihi Kilise'yi Ateşe Verdiler

Şanlıurfa'daki tarihi Germuş Kilisesi'nin dış duvarı ateş yakılarak tahrip edildiği fotoğraf karesine yansıdı.

Şanlıurfa'daki Tarihi Kilise'yi Ateşe Verdiler

Şanlıurfa kent merkezinin 10 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Germuş Dağı'nın eteğindeki Dağeteği Mahallesi'nde bulunan tarihi kilise zamana direniyor. Kilise zaman zaman definecilerin akınına uğruyor.

DEFİNECİLERİN TAHRİBATINA MARUZ KALIYOR

Kitabesi olmadığı için yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen ancak 19. yüzyılın başlarında yaptırıldığı tahmin edilen kilisenin girişinde yapı boyunca yükselen üç sivri kemerli cephe bulunuyor. 

İçeri girince insanı dev çukurlar karşılıyor. Altın aranan kazıların günlerce sürdüğü anlaşılıyor.

GÖBEKLİTEPE'YE YAKIN MESAFEDE

Farklı zamanlarda yapılan tadilatlarda kısmen özelliğini kaybeden tarihi kilise, "tarihin başlangıç noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'ye de 5 kilometre mesafede bulunuyor.

Kilisenin bulunduğu bölgede yer alan çok sayıdaki eski yapı ve tüneller de dikkati çekiyor.

AZAR AZAR TAHRİP EDİLİYOR

Daha önce içerisinde mangal partisi yapıldığı görüntüleriyle gündeme gelen tarihi kilise bu kez duvarında yakılan ateş izleriyle gündemde. Büyük bir karartı oluşan dış cephe duvarı tarih tutkunlarını endişelendiriyor. Kent turizmine kazandırılabilecek önemli yapının günden güne tahribata maruz kalması dikkat çekiyor.

PROJE KABUL EDİLDİ

Öte yandan, Germuş Kilisesi'nin turizme kazandırılması için harekete geçen Haliliye Kaymakamlığı'nın, "Turizm Rotaları ve Akıllı Kentler Mali Destek Programı" kapsamında hazırladığı "Saklı Tarih Germuş" projesi Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı.