GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

ORGANİZE BESİ BÖLGESİNDE SORUNLAR AŞILDI

Şanlıurfa Organize Besi Bölgesi’nde, bölge köylüleri ile kooperatif arasında yaşanan sıkıntı Vali Celalettin Güvenç’in araya girmesiyle tatlıya bağlandı.

ORGANİZE BESİ BÖLGESİNDE SORUNLAR AŞILDI

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Şanlıurfa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Abdullah Şıldır, Çalışkanlar Köyü Muhtarı Cuma Kılıç, Keberli Köyü Muhtarı Muhittin Kılıç ile köylüler bir araya gelerek, barış ve huzur ortamının tesis edilmesinin ardından birlikte yemek yediler.

 

Burada bir açıklama yapan Vali Celalettin Güvenç, bölgede kamulaştırma ve tahsislerin yapıldığını ve bu yıl Organize Besi Bölgesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katkılarıyla yatırım programına aldırdıklarını ifade ederek, “Türkiye’de Besi Organize olarak yatırım programına alınan tek bir yer var oda Şanlıurfa Besi Organize Sanayi Bölgesidir. 1.500 milyon TL’de yatırım ödeneği ayrılmıştır.

 

Bu gün burada çalışmalara başlıyoruz. Buradaki köylülerimizin de razı olması gerekiyordu. Çalışkanlar, Keberli ve Güneş Köyümüzle görüştük anlaştık, uzlaştık, köylülerimizden de kooperatife üye aldık. İnşallah bu gün temeli atıp başlatıyoruz. Hayırlı olsun diyorum.

 

Muhtarımıza, köylülerimize ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Burayla Şanlıurfa Bölgeye örnek bir Besi Organize Sanayi bölgesi kazandığı gibi hali hazırda mağaralardaki kötü görüntüde ortadan kalkacak. 500 mağaramızı boşaltacağız ve orayı da turizme açacağız.

 

Çok yönlü bir proje Şanlıurfa’ya hayırlı olsun. Şanlıurfa’nın geleceğine önemli bir katkı sağlayacak” dedi. Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Besi Organize Sanayi Bölge olarak yatırım programına alınan ilin Şanlıurfa olduğunu belirterek; “Bölge adına önemli bir yatırımdır.

 

Bölgenin hassasiyetlerini dikkate alarak bir adım atmamız gerekiyordu, son derece önemli bir adım attık. Şanlıurfa olarak sorunlarımızı konuşarak çözdük buna uygun bir yemekte buluştuk” şeklinde konuştu.

 

Şanlıurfa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Abdullah Şıldır, Vali Güvenç’in çok büyük emeklerinin geçtiğini belirterek, “uzlaşmada çok büyük katkıları oldu. Hepsine teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Vali Güvenç’in girişimleri ile taraflar arasındaki sıkıntı yapılan protokol ile sona erdi. 5000  kişinin istihdamının sağlanacağı Organize Besi Bölgesi, 853 hektarlık alanda 532 işletme ve 106 bin 400 büyükbaş hayvan kapasitesi ile bölgenin hayvancılık merkezi halini alacak.

 

-HABER MERKEZİ-