GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2021 21:12   Güncelleme : 28-11-2021 21:12

Şanlıurfa Valiliğinden Skandal İddiaya Açıklama

Şanlıurfa Valiliği Harran İlçesinde görevli öğretmenin Alevi olduğu için evine iaşret konulduğu ve klima borularının ateşe verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Şanlıurfa Valiliğinden Skandal İddiaya Açıklama

Şanlıurfa'nın Harran İlçesinde öğretmen olarak görev yapan S.A'nın Alevi olduğu gerekçesiyle bir takım olaylarla karşılaştığı iddiaları üzerine Şanlıurfa Valiliği tarafından inceleme sonrası basın duyurusu yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

""28 Kasım 2021 günü, bazı basın yayın organlarında çıkan “Ateş Yakıp Duvarını İşaretlediler” başlıklı haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur; İlimiz Harran ilçesinde öğretmenlik yapan S.A., 27.10.2021 tarihinde Harran Emniyet Müdürlüğüne yaptığı başvuruda, evinin dış duvarına bir takım işaretler çizildiğini belirterek şikâyette bulunmuştur. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, olayın faili olduğu tespit edilen 11 yaşındaki bir çocuk, ailesi ile birlikte güvenlik güçlerince Emniyet Müdürlüğüne getirilmiş, yapılan görüşmeler neticesinde her hangi bir tehdit unsurunun bulunmadığı kanaatine varan S.A. şikâyetinden vazgeçmiştir. Bu olaydan bir ay sonra 27.11.2021 günü akşam saatlerinde; evinin duvarına kırmızı sprey boyayla şekiller çizildiğini ve eşinin alevi olması sebebiyle bunun yapıldığını iddia ederek yeniden şikâyetçi olan S.A.’nın ikinci başvurusu üzerine aynı gün kapsamlı adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Öte yandan, şikâyete konu evin çevresinde yapılan incelemelerde; klima borusunda herhangi bir ateş veya yanık izine rastlanmadığı, söz konusu evin, çocukların sıklıkla oyun oynadığı merkezi bir yerde olduğu tespit edilmiştir. Tarih boyunca farklı kültür ve anlayışların barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşadığı, engin bir hoşgörü ikliminin hâkim olduğu Şanlıurfa’da ve özelde Harran ilçemizde bugüne kadar bu türden rahatsızlık veren en küçük bir olay yaşanmamış olup, konu tüm yönleri ile titizlikle soruşturulmaktadır.“ ifadelerine yer verildi."