GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2021 21:24   Güncelleme : 29-11-2021 21:24

Suruç'ta Seracılık Meyve Vermeye Başladı

Suruç belediyesi ile GAP bölge kalkınma idaresinin ortaklaşa yürüttükleri proje ile seralarda meyve- sebzelee kasalara dolmaya başladı.

Suruç'ta Seracılık Meyve Vermeye Başladı

Sosyal ve Kültürel projelerin yanı sıra ilçe ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlayan Suruç Belediyesinin GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) iş birliğiyle ilçede başlattığı SERACILIK projesi meyvelerini vermeye başladı.

 

Proje kapsamında kurulması planlanan 16 seradan 8'i tamamlanarak üretime başlandı. Seralarda Domates, Biber ve Patlıcan yetiştiriliyor.

İlçede faaliyete geçen seralardan biri olan YENİŞEHİR KÜMEEVLER mevkiindeki 1 dönümlük alanda “URFA TİPİ ÜÇ BURUNLU BİBER” yetiştirilmeye başlandı.

 

Seranın işletmecisi çiftçi Mustafa Polatsoy boş ve kullanılamaz alandaki arazide %70 destekle sera yapıldığını belirterek Suruç çiftçisine verdikleri desteklerden dolayı Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş’a teşekkür etti.

 

İlçede 7 yıldır yaklaşık 700 dönümün devlet projeleriyle sulandığını ve bu sayede bölgedeki ürün çeşitliliğinin arttığını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

Ziraat Mühendisi Mahmut Kara ise projeden ilk etapta 8 çiftçinin yararlandığını belirterek Başkan V. Aktaş’ın destekleriyle 8 çiftçinin daha faydalanacağını seraların kurulumundan dolayı çiftçilerden olumlu dönüş aldıklarını belirtti. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş İlçe halkımızın refahını, ekonomik gelir düzeyini artırmak için de önemli projeler geliştirdiklerini belirterek “ Suruç'un bereketli topraklarının suyla buluştuğu ovada seracılık ilçe halkının yeni gelir kapısı olmaya başladı. Özellikle suyun gelmesiyle birlikte Suruç ovamızda hakikaten ürün çeşitliliğini, verimini artırdık. Şimdi tarımı daha üst seviye artırma adına Suruç'umuzda yine seracılığı artırmak istiyoruz. Bununla ilgili farkındalığı artırma adına bir çalışma yaptık. Seracılıkta yaz kış ürün ekilebilir ve hasadı gerçekleştirebilir. Dolayısıyla seracılığı Suruç'ta artırmak suretiyle tarımla uğraşan çiftçilerimizin ekonomik refahını inşallah artıracağız. İlk defa 8 adet sera projesini an itibarıyla fiil olarak gerçekleştirdik. Domates, Biber ve Patlıcan yetiştirilmeye başlandı” dedi.

Aktaş faalieyete geçen seralarla birlikte yaklaşık olarak yılda tahmini olarak 15 ton “URFA TİPİ UÇBURUN BİBER”i hasat edileceğini söyleyerek ilk etapta 8 serada üretime başladık.İkinci etapta 8 sera kurulumu olmak üzere 16 SERA projemizi geliştirdik. Suruç hem pamuk hem mısır hem buğday, ayrıca iklimin getirdiği o güzel koşullar dolayısıyla da seracılığın önemli bir merkezi olacaktır." dedi.