SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-01-2022 20:52   Güncelleme : 08-01-2022 20:52

Urfalı Diyetisyen Dengeli Beslenmenin Önemine Dikkat Çekti

Mevsim Geçişlerinde Dengeli ve Yeterli Beslenmenin Önemine dikkat çekildi.

Urfalı Diyetisyen Dengeli Beslenmenin Önemine Dikkat Çekti

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Diyetisyen Eda MELİK, soğuk havaların başlamasıyla birlikte bağışıklık sisteminin zayıfladığını ve bu aylarda yeterli ve dengeli beslenmenin hastalıklara karşı koruyucu rol oynadığını söyledi.

Diyetisyen Eda Melik, Kış aylarında kapalı ortamlarda geçirilen vaktin artması ile birlikte fiziksel aktivitede azalma görülmektedir. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemimizde azalma söz konusudur. Bağışıklık sisteminin zayıflaması mevsimsel hastalıkları ve Covid-19’un artmasına sebep olmaktadır. Diğer mevsimlerde olduğu gibi Kış mevsiminde de dört temel besin grubu gün içerisinde yeterli ve dengeli şekilde alınmalıdır. Dört temel besin grubu içerisinde süt, et ve kuru baklagiller, meyve, sebze tahıllar bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi Covid-19’dan korunmak için özellikle paketli ve hazır gıdalar yerine ev yemekleri tercih edilmelidir. Gün içerisinde alınacak kuruyemişler, turunçgiller, kuru yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır.

Diğer önemli bir nokta ise bağırsak florasının kalitesidir. Floramızın iyi olması için lifli içeriği yüksek besinler ve su tüketimi önemlidir. Lif içeriği yüksek olarak nitelendirdiğimiz meyve ve sebzeler kuru baklagiller ve tahıllar gün içinde tüketilmelidir dedi.