SİYASET
Giriş Tarihi : 20-01-2022 18:09   Güncelleme : 20-01-2022 18:14

Şanlıurfa Milletvekili Sürücü TBMM'ye ILS Cihazını Sordu

Şanlıurfa milletvekili Ayşe sürücü ILS cihazı bulunmadığı için GAP Havalimanına inemeyen uçakları sordu. Bu cihaz satınalınacak mı? sorusuna yanıt aradı.

Şanlıurfa Milletvekili Sürücü TBMM'ye ILS Cihazını Sordu

Şanlıurfa Gap Havalimanının bulunduğu alan kış mevsiminde sık sık sis olaylarına sahne alıyor. Havaalanında ILS cihazı bulunmadığı için uçaklar sisli havalarda iniş yapamıyor. HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe sürücü Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergede şu ifadeler kullanıldı:

"Şanlıurfa’da bulunan GAP Havaalanı uygun olmayan yere yapılmasından ötürü kış aylarında yoğun sisten dolayı uçaklar kalkış yapamamaktadır. Şanlıurfa’ya gelen kar tipisinden sonra ise 3 gün boyunca seferler aksamıştır. Tahmini 2 milyon değerindeki havalimanının, tahmini 700 bin dolar değerinde olan ve sisli havalarda güvenli uçuş için gerekli olan cihazın bulunmamasından dolayı atıl hale gelmesi kamusal çıkarlar açısından oldukça endişe vericidir. Şanlıurfa halkı ciddi ulaşım Mağduriyetleri ile karşı karşıya kalmakta, seyahat etme hak ve özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Bu hususta gereğinin yapılması elzemdir.

 

Bu Bağlamda ;

 

1.Şanlıurfa’da kötü hava koşulları ve yanı sıra sis faktörü seferlerin sürekli ertelemeye sebep olmakta bu konu da bir adım atılacak mıdır?

2.Sisli havalarda güvenli uçuş için gerekli olan cihazın alınması noktasında bir çalışmanız mevcut mudur ?

3.Konu hakkında Şanlıurfa halkına bir açıklama da bulunacak mısınız?"

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU