GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 13:09

Facianın 8. Yılında Soma Madencilerini Rahmetle Anıyoruz!

Facianın 8. Yılında Soma Madencilerini Rahmetle Anıyoruz!

Facianın 8. Yılında Soma Madencilerini Rahmetle Anıyoruz!

Soma’da 301 işçinin can verdiği maden faciasının üzerinden 8 yıl geçti. Faciada kaybettiğimiz emekçilerin acısı hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor. Başta Soma olmak üzere, Zonguldak, Ermenek ve Siirt maden kazaları ile iş kazalarında vefat eden emekçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ülkemizin, emekçilerimizin ve ailelerimizin bir daha böylesi elim acıları yaşamamasını temenni ediyoruz.

Dünyaya bakışımızı belirleyen inancımız, geleneğimiz ve kültürümüz insanı aziz bilir. Çünkü insan bu dünyada yüce Allah’ın halifesidir. Her insan bir âlemdir. Dahası insanın can güvenliği her tür faydanın ve kazancın önündedir. Bir insanın ölümüne doğrudan veya dolaylı olarak yol açmak insanlığa karşı işlenmiş bir cürümdür. İnsan canının korunamadığı, ihmale kurban verildiği bir vasatta diğer bütün veriler arızidir. Bu çerçevede güvencesiz, sendikasız çalıştırma, taşeronlaşma gibi sorunların çözülmesi hem emekçilerin maaş ve sosyal haklarının garanti altına alınması hem de can güvenliğinin sağlanması açısından elzemdir.

Hayatı ahlak, vicdan veya merhamet kadar yasalar da düzenler. Soma faciasından sonra madencilik alanında yapılan yasal düzenlemeleri olumlu buluyoruz. Bununla birlikte yasalar uygulandıkları ölçüde sonuç verir. Bu çerçevede denetimlerde iş verenden önce insan sağlığının ve can güvenliğinin temel alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz. Önce insan demeliyiz.

Memur-Sen ve Eğitim -Bir-Sen olarak şunu da vurgulamak isteriz; Soma’da şehit verdiğimiz emekçilerin ailelerinden bir kısmının hala tazminat alamadığına ilişkin iddialar medyaya yansımıştır. Üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen tazminat davalarının sonuçlandırılmamış olması ve ailelerin bir kez daha mağdur edilmesi kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun, bu davaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve ailelerin mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.

Manisa Soma’da yerin altında şehadete eren madencilerimiz başta olmak üzere işini yaparken kaybettiğimiz tüm emekçileri rahmetle anıyor, ailelerine sabır diliyoruz.

İbrahim Coşkun
Memur -Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Bşk.

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU