GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2022 13:15   Güncelleme : 24-05-2022 13:19

Şanlıurfalı çiftçilerin elektrik sorunu giderilmesi lazım

Bugün sizlerle, Şanlıurfa’lı çiftçilerin tarımda yaşamış olduğu, elektrik kesintilerini dile getirmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Şanlıurfa da elektrik kesintisi sorununu yaşayan sulama birlikleri; Tatar höyük, Cullap Günışık, Topçu gündaş ve Bozova Atatürk sulama birlikleridir.

Şanlıurfalı çiftçilerin elektrik sorunu giderilmesi lazım

Bu saymış olduğum sulama" class="taglink" title="sulama Haberleri">sulama birliklerine bağlı yaklaşık 900 bin dekar alanda Sulu Tarım yapılmaktadır.
Ama ne yazık yaklaşık 10 gündür, Dicle Elektrik Dağıtım şirketi sulama birliklerinin elektriğini kestiği için sulama birlikleri çiftçilerine su verememekte ve sulama yapılamamaktadır.
Bunun sebebi ise Dağıtım Şirketinin, çiftçilerin sulama birliklerine olan borçlarını aylık ödeme olarak  yapmasını istemesidir.
Siz basın mensubu arkadaşlarımız huzurun da Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi yetkililerine sorarım, yıllık veya dönemsel geliri olan çiftçiye, hangi akla hangi mantığa hangi vicdana sığınarak, çiftçiden bunu talep edebilme hakkını kendilerinde bulabiliyorlar. Madem, Dağıtım Şirketinin böyle bir uygulaması olacaktı neden çiftçilere ekim ve dikimini yapmadan önce bilgi verilmedi. Böyle bir uygulamanın olacağını bilen çiftçi ekim ve dikimini zaten yapmazdı. Elektrik Dağıtım şirketi, şuan resmen çiftçilere zulüm etmektedir. 
Artan yüksek maliyetler ile boğuşurken çiftçi ve bunun gibi tüm olumsuzluklara rağmen, üretmekten vazgeçmeyen emekçi çiftçilerin mahsulü tarlada kuruyor arkadaşlar.
Bu sadece çiftçinin sorunu değil bu hepimizin sorunu. Bu bir milli sorundur.
Buradan, Tarım ve Orman Bakanlığı,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğün de ki tüm yetkililere sesleniyoruz, bir an önce bu sorunun çözülmesi yönünde gerekli adımların atılması ve elektriğin üretim sezonu sonuna kadar kesilmemesi yönünde garanti vermelerini talep ediyoruz.
Bugün burada çiftçilerin yaşamış olduğu bu sorun, hepimizin sorunudur  ve hepimiz ayıbıdır. 
Bu işinde takipçisi olacağımıza  Şanlıurfa CHP il teşkilatı adına söz veriyoruz.

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU