GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-06-2022 15:33   Güncelleme : 21-06-2022 15:42

Başkan Beyazgül Projesini Unuttu mu? Gelişme Yok

2 yıl önce Karakoyun deresinden temiz su akıtacağını belirten Başkan Beyazgül'ün projesinden ses seda yok

Başkan Beyazgül Projesini Unuttu mu? Gelişme Yok

Alanı inceledi poz verdi ama devamı gelmedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfalıların yıllardır özlemini çektiği, Karakoyun Deresinden temiz su akıtılma projesi için iki yıl önce 2020'de harekete geçti.

 

Eyyübiye İlçesi Direkli Mahallesi'nde Kuzeybatı Çevreyolu bitişinde yapılacak olan gölet alanında DSİ Bölge Müdürü ve teknik ekiplerle incelemelerde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Balıklıgöl havzasını beslemek amacıyla yapılacak olan göletten alt bir savak verilerek Karakoyun Deresine temiz su verilmesine olanak olduğunu söyledi.

 

BAŞKAN BEYAZGÜL: BALIKLIGÖL'Ü BESLEYECEK OLAN GÖLETTEN KARAKAYON DERESİNE SU BIRAKMAK MÜMKÜN

 

Şanlıurfalıların yakından takip ettiği Karakoyun Deresinden temiz su akıtılması özlemini hayata geçirmek için harekete geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Kendi teknik ekibimiz, DSİ Bölge Müdürü ve teknik heyeti ile birlikte 30 Aralık'ta yapılacak olan gölettin yerinde incelemelerde bulunduk. Bu gölet Balıklıgöl havzasını besleyecek. Balıklıgöl’deki su kayıplarını önleyecek ve aynı zamanda bu göletten alt bir savak verilip Karakoyunu da besleyebilir miyiz onun içinde bir inceleme yaptık, inşallah bu teknik olarak mümkün. Bundan sonra çalışmalarımız bunun üzerinde de devam edecek, Bakanımız başta olmak üzere DSİ Genel Müdürümüze ve DSİ Bölge Müdürümüze de bu konuda teşekkürlerimi sunuyorum. Dünya'da doğal akvaryum olarak kabul gören tarihi bir değerimiz Balıklıgöl’ümüz var. Yaşlılarımız iyi bilir Karakoyun’da geçmişte dereden sular gelirdi, halkımızın Karakoyun deresine su verme özlemi var şimdi bu özleminde giderilmesi için bir ön çalışma olarak bunu görüyorum. İnşallah bu çalışmalarımızı gerek Ankara’da gerek ise burada DSİ Bölge Müdürümüz ve teknik heyeti ile birlikte hızlandıracağız. Şimdi incelemelerde bulunduk, gölet yapılması, Balıklıgöl havzasını besleyecek, Karakoyun deresine su verme şansımızı arttırmaktadır. İnşallah bunu da gerçekleştirme imkanını sağlayacağız" dedi.

Aradan geçen süreye rağmen Karakoyun Deresi'nden temiz su akıtılmadı. Yaklaşan genel seçimler öncesi projenin tamamlanması bekleniyor. 

Karakoyun deresinden temiz su akıtılması Şanlıurfalıların hayallerini süslüyor.

 

Haber: İbrahim Uyğur-Gaffar Kaymaz 

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU