ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 21-06-2022 17:11   Güncelleme : 21-06-2022 17:23

Kartal : 'AYM Hak İhlali Var Diyor Ama Mahkemeler Ceza Vermeye Devam Ediyor!'

Anayasa Mahkemesi'nin Hizb-ut Tahrir yargılamalarında verdiği 9 ayrı hak ihlali kararı olmasına rağmen ilk derece mahkemeler yürüttükleri yeniden yargılamalarda keyfi kararlar vermeye devam ediyorlar. Hizb-ut Tahrir hakkında devam eden bu hukuk dışı yargılamalar ve verilen çelişkili kararlar Türkiye'de yargının hukuk dışılığını ve keyfiliğini ortaya koyuyor.

Kartal : 'AYM Hak İhlali Var Diyor Ama Mahkemeler Ceza Vermeye Devam Ediyor!'

Hizb-ut Tahrir yargılamalarındaki bu keyfilik ve çelişkili yargılamalar Türkiye'deki İnsan Hakları Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve medyanın da gündeminde yer buldu. Birçok kurum ve kişi bu hukuk dışı yargılamalara tepki verdi. 5 Haziran Çarşamba günü Mazlumder Hizb-ut Tahrir yargılamalarındaki hukuksuzlukları ve çelişkili yargılamaları konu edinen bir basın toplantısı düzenledi. Mazlumder Genel Başkanı Kaya KARTAL'ın yanında bu toplantıya Özgürder Genel Başkanı Rıdvan KAYA ve hukukçularda katıldı. 

Kamuoyu şu soruyu soruyor: Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararları tüm yerel mahkemeleri bağlayıcı olmasına rağmen ilk derece mahkemelerin bazıları ihlal gerekçesini yerinde bularak beraat kararı veriyor bazıları ise ihlal gerekçesini dikkate almadan, ve somut bir gerekçe sunmadan yargılama yaparak ceza onaması yapıyor. Bu cezalara gerekçe nedir, bu çelişkili yargılamaların sebebi nedir ve mahkemelerdeki bu keyfilik nedendir? 

Hizb-ut Tahrir yargılamaları ile ilgili bir diğer gelişme ise AYM hak ihlali kararları sebebiyle yürütülen yeniden yargılamalar dışında 2017 sonrası başlayan yeni soruşturma ve yargılamalarda da bu hukuksuzluğun devam etmiş olmasıdır... Zira AYM ihlal kararlarına rağmen mahkemeler hala daha Hizb-ut Tahrir üyeleri hakkında yargılama yapıp ceza kararları veriyorlar. En son İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 5 Mart 2017 tarihinde yapılması planlanan ama yapılamayan "Dünya Hilafet'e Neden Muhtaç?" başlıklı konferans sebebiyle 4 kişi hakkında 31 yıl 3 ay ceza kararı vermişti ve İstinaf Mahkemesi bu kararı onamıştı. 

Hizb-ut Tahrir yargılamalarındaki yeni gelişmelerden biri ise AYM'nin ihlal kararı sonrası mahkemelerin yeniden yargılama süreçlerini etkilemek için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı bilgi notlardır. Hizb-ut Tahrir yargılamaları Hukuk Birimi'nin hazırladığı raporda geçtiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemeleri etkileyip yanlış yönlendirmek için Hizb-ut Tahrir hakkında aslı olmayan bilgi notları hazırlayıp mahkemelere gönderiyor. Bu raporda EGM'nin sahte Telegram hesabından  ve sosyal medyada yapılan paylaşımlardan bilgi üreterek fikri ve siyasi çalışma yapan Hizb-ut Tahrir'i terör örgütü gibi gösterme gayreti güttüğü ve art niyetle hareket ettiği ifade ediliyor. 

Raporun sonunda; Hizb-ut Tahrir yargılamalarında yaşanan bu hukuksuzlukların giderilebilmesi için erdemli insanlar göreve davet ediliyor yaşanan adaletsizlikler ve mağduriyetlerin ortadan kalkması için mağdurların sesine kulak verilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu noktada herkese özellikle de Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, alimler, kanaat önderleri ve siyasi parti temsilcilerine görev düştüğü vurgulanıyor.

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU